De hiervoor genoemde Dirk is te beschouwen als de stamvader van de Noord-Hollandse Foreesten en zijn zoon Jorden was schepen van Alkmaar. Die overleed in 1494 en toen was zijn vrouw Aleid van Egmond van de Merensteijn in verwachting. Hun enig kind, ook ge naamd Jorden werd daarop geboren en het is opmerke lijk dat het voortbestaan van de familie, althans in de mannelijke lijn aan een zijden draadje heeft gehangen. Afb. 1: Jorden Dircksz. Van Foreestf 1494 Jorden Jordenszoon, was o.a. burgemeester van Alk maar. Hij was nog goed rooms-katholiek en zelfs lid van het Papengilde, maar een aantal van zijn dochters en zonen werd voorvechters van de hervorming en moest tijdelijk zelfs uitwijken naar Emden in Duitsland om de inquisitie te ontlopen. De hervorming, de tachtigjarige oorlog, het ontstaan van de republiek, het zijn omwen telingen geweest waar Foreesten intensief bij betrokken waren. Nanning van Foreest beschreef de belegering van Alkmaar door de Spanjaarden en hun aftocht. En dan was er zijn broer, de befaamde arts Pieter van Foreest die lijfarts is geweest van Willem van Oranje. Een neef van beiden was lid van de Commissie tot Edu catie van Willem III van Oranje Nassau. Ik sla nu een groot stuk in de geschiedenis over. Ik kom terecht bij mr. Cornelis van Foreest, bewoner van Nijenburg, en vriend van Nicolaas Beets. Cornelis kwam als dijkgraaf van het Hoogheemraadschap de Hondsbossche en Duinen tot Petten in 1870 met een eigen plan voor de reconstructie van de Hondsbossche zeewering met een versterkte buitenglooiing tot 4,5 meter boven het vloedpeil, tegen de algemene gedachte in, dat een constructie met paalwerken beter zou zijn. Hij heeft de reconstructie ook gerealiseerd. Afb. 2: Cornelis van Foreest 1817-1875 (J.H. Neumann) Op 20 april 2010 is de dag gevierd dat de belangrijke collectie schilderijen, afkomstig uit Nijenburg, omvat tende 50 portretten en een geschilderd wapenbord, ge restaureerd en voor iedereen toegankelijk wordt. Een collectie van grote cultuurhistorische en kunsthis torische waarde. Menig geportretteerde heeft een rol gespeeld in de geschiedenis van ons land, zij het zelden op de voorgrond. Je zou kunnen zeggen dat een klein deel van de geschiedenis zo voor iedereen een gezicht krijgt. HEYLOOER CRONYCK VV) 13

Heylooer Cronyck | 2011 | | pagina 15