2. Eerst een stukje Europese geschiedenis Er zijn waarschijnlijk maar weinig schriftelijke bronnen die een betrouwbaar beeld schetsen van de vroege middeleeuwen van het gebied dat we nu Noord- Holland noemen. De inheemse bevolking van onze regio was nog niet geletterd. We moeten ons dus, wat de geschreven teksten betreft, verlaten op wat de Romeinen hebben geschreven over onze voorouders. Dat was ook om politieke' redenen gekleurd. De bevolking die men aantrof beschreef men als woeste, ongeciviliseerde barbaren. Daarom gaven de legeraanvoerders aan dat er veel soldaten nodig waren om ze te bestrijden. De Romeinen hebben vooral in de eerste eeuwen na Christus grote delen van West-Europa (en meer) bezet. De Romeinse cultuur heeft een grote invloed verworven in de bezette gebieden. Deze gebieden strekken zich onder meer uit tot de 'limes' (grenslijn) de Oude Rijn, in onze streken, en Hadrian's Wall (tussen Engeland en Schotland). Afb. 2: Een overgebleven deel van Hadrians Wall in Noord-Engeland De Romeinse cultuur heeft, na de keuze voor het christendom door keizer Constantijn rond 312, grote betekenis gehad als 'draaggolf' voor het christendom. In onze regio leefden in die tijd de 'Friezen', 'Frisii' genoemd in de Romeinse geschriften. Het volk, levend van landbouw, veeteelt en jacht, woonde in een duinge bied langs het Oer-IJ. Archeologische vondsten, zoals onlangs in Castricum, leveren een belangrijke aanvul ling op voor de kennismaking met dit volk. Hoewel de Romeinen zich, niet geheel onterecht, superieur achtten, onder andere op militair gebied, gingen zij te ver in het overvleugelen van de Friezen. In een beslis sende slag in 28 na Christus werden de Romeinen bij Velsen en Baduhenna verslagen en zij zijn er nooit meer in geslaagd de Friezen te onderwerpen. Afb. 3: Strijd tussen de Romeinen en de Friezen Van het midden van de derde eeuw tot het einde van de vierde eeuw ontstond, neemt men aan, een 'bevolkings hiaat'. Waarschijnlijk door klimatologische oorzaken (onder andere kwam er een hogere waterstand) nam de bevolking van onze streken zeer sterk af. Toch was er blijkbaar nog wel enige bewoning in die tijd. Immers de in Castricum opgegraven Hilde moet in die periode (ca. 300) hebben geleefd.5 Tussen de vierde en zesde eeuw na Christus vond de 'Grote Volksverhuizing' plaats. Germaanse stammen uit Oost-Europa verplaatsten zich naar het westen. Franken in de richting van Zuid-West-Europa, Angelsaksen naar Engeland en stammen nieuwe Friezen, verwant aan de Angelsaksen, vestigden zich in de Noordelijke Neder landen. Voortdurend waren er conflicten met de Romei nen, maar ook vond een vermenging van culturen plaats. Grofweg gesteld: het gebied van de Friezen in onze streken, zo ongeveer van Zeeuws-Vlaanderen tot Oost-Groningen, behield een aparte status. De Franki sche cultuur versmolt met de Romeinse cultuur en na de val van Rome in de vijfde eeuw waren de Frankische heersers heer en meester in Zuid-West-Europa. Hun koning Clovis bekeerde zich met zijn gevolg tot het christendom (ca. 500) en dat werd de heersende godsdienst van de Franken. In zekere zin vond ook een versmelting van de Romeinse en Angelsaksische cultuur in Engeland plaats. Hetgeen leidde tot een culturele bloei in Engeland die een hoog aanzien had ook op het vasteland. Binnen een halve eeuw was Engeland geker stend. 4

Heylooer Cronyck | 2010 | | pagina 6