■ff DE BETEKENIS VAN WILLIBRORD VOOR HEILOO Wim Buwalda 1. Mag Heiloo Willibrord claimen? We komen de naam Willibrord nogal eens tegen in Heiloo. Er staat een Willibrorduskerk met daarbij de begraafplaats de Willibrordushof. Heiloo is bekend vanwege de St.Willibrordusstichting. Er is een Willbror- dusput. Kinderen gaan naar de Willibrordschool. Beel tenissen van Sint Willibrord bevinden zich buitenaan en binnenin de kerk aan de Westerweg en op het terrein van Onze Lieve Vrouw ter Nood. Aan de achterkant van 't Loo ligt de Willibrordusweg.1 Men kan een 7 km Afb. 1: Afbeelding van St. Willibrord aan de oostzijde van de Willibrorduskerk lange wandelroute lopen 'In de sporen van Willibrord'.2 Het belangrijkste standaardwerk dat de geschiedenis van Heiloo behandelt, 'Heiloo voor en na Willibrord '(1995) stelt, zoals de titel suggereert, de historische figuur Willibrord centraal. Vluchtig onderzoek leert echter dat Heiloo wat betreft het gebruik van de naam Willibrord bepaald geen uit zondering vormt. Er zijn tientallen Willibrordusscholen in ons land. Ruim twintig Willibrordusputjes geven water. Een dertigtal kerken in ons land draagt de naam van Willibrord. De stad Utrecht rekent de invloed van Willibrord tot een zeer belangrijk element van zijn historie. De ligging van Sint Willibrord, een kerkdorp, vermaard vanwege zijn wielrenners, in de gemeente Rucphen in de provincie Noord-Brabant, geeft een indi catie dat de naam van de heilige het meest voorkomt in het zuiden van ons land. Is het wel zeker dat de monnik Willibrord, die werd opgeleid in Northumbria (Noord-Engeland) en Ierland, en de oversteek maakte naar het vasteland, rond de eeuwwisseling van de 7e en 8e eeuw stappen heeft gezet in een gebied dat door de Romeinen eerder was beschreven als "het land van de wouden, moerassen en kwelders met een inheemse bevolking die te woest en te barbaars was om enige beschaving bij te brengen"?3 A.H. van Berkum komt in zijn opstel 'Willibrord en Heiloo' tot de volgende slotsom: "Alle archeologische en litteraire getuigenissen betreffende Willibrords contac ten met Heiloo nog eens overziende, mogen we zonder aarzeling stellen dat de oorsprong van de Heilooër kerk (het Witte Kerkje, wb) op hem teruggaat, d.w.z. op hem persoonlijk als aartsbisschop van de Friezen, en op zijn helpers, met name Bonifatius, die hem in de jaren 719- 722 zo van dienst geweest is". "Door deze onbaat zuchtige arbeid hebben de Northumbrische monniken ook de bevolking van het vroeg-middeleeuwse Heiloo voor altijd aan zich verplicht". 4 Op beide conclusies valt wel wat af te dingen. Sns> 3

Heylooer Cronyck | 2010 | | pagina 5