Voorwoord i Jly In het kader van het samenstellen van de 'Canon van Heiloo' worden in de Heylooer Cronyck en parallel daaraan op de website www.oudheiloo.nl hoofdartike len gepubliceerd over personen, gebeurtenissen en andere onderwerpen die van belang zijn voor de beschrijving van de geschiedenis van Heiloo. De kern van deze artikelen bestaat doorgaans uit een samenvatting van wat te lezen is in bronnen die geheel of gedeeltelijk hetzelfde onderwerp belichten. Op een enkele uitzondering na zijn de auteurs van de artikelen in de Heylooer Cronyck geen wetenschappelijk opgeleide historici, maar leden van de Historische Vereniging Oud Heiloo met veel interesse voor de geschiedenis van Heiloo. De redactie juicht de bijdrage van dit type auteurs toe. Wel stelt de redactie als voorwaarde dat de schrijvers het geschrevene baseren op voorhanden zijnde documen tatie. De redactie juicht eveneens toe dat kritische lezers reageren op de artikelen en waar nodig aangeven waar correctie of aanvulling nodig is. Ook de artikelen in dit nummer hebben geen weten schappelijke pretentie. Soms zal er misschien op punten die in de geraadpleegde bronnen als controversieel zijn aangemerkt, aanleiding zijn voor het later publiceren van kritische noten en toelichtingen. Dergelijke reacties ziet de redactie gaarne tegemoet. Het hoofdartikel in deze uitgave van de Heylooer Cronyck is gewijd aan Sint Willibrord of gewoon Willibrord. Wim Buwalda is in de geschiedenis gedoken en heeft veel onderzoek gedaan en veel bronnen geraad pleegd. De betekenis van Willibrord voor Heiloo, de historische achtergronden en vraagtekens die er bij te plaatsen zijn, worden door Wim Buwalda uiteengezet. Uit het artikel blijkt hoe ook in Heiloo de cultuurhisto rie de identiteit van onze woonplaats mede bepaalt. Uit de bijdrage van Waker Schotvanger blijkt dat het onderzoek naar de genealogie van de eigen familie tot interessante en aardige ontdekkingen kan leiden. Het lezen van deze bijdrage leidt tot het verkrijgen van een open oog voor dergelijke verschijnselen om ons heen. Er zullen veel mensen met genealogisch onderzoek bezig zijn. Als er tijdens dat onderzoek algemene interessante feiten naar voren komen in de geschiedenis van bepaalde families in onze regio, dan waardeert de redactie het zeer als daarover met de redactie contact wordt opgenomen. Termen als de kalkovens, zandafgravingen, de Preekstoel en Sparrenbos komen aan de orde in het artikel van Vok Bakker. Sommige lezers kennen deze begrippen, maar voor velen is de betekenis vaag. Daarom is het goed dat die in dit artikel worden verduidelijkt. Geert Luth vervolgt zijn beschrijving van de familie Laarman. Telgen van de familie zijn bekend geworden als schouten van Heiloo. Geert Luth heeft met veel precisie genealogisch onderzoek gedaan naar de leden van de familie. Zijn uitgebreide beschrijving daarvan is door de redactie enigszins ingekort. De reacties op vorige uitgaven van de Cronyck maakten dat een nieuwe rubriek "Naar aanleiding van in de Cronyck wordt opgenomen. Zoals gezegd worden reacties op prijs gesteld en dus hopen we dat deze rubriek een bloeiende periode tegemoet gaat. Zo was 't, zo is 't nu in Heiloo" kan in dit nummer niet anders dan misschien wel het oudste monument in Hei loo bespreken en laten zien dat het door inspanning van diverse personen is behouden en geworden tot wat het nu is. In deze Cronyck vindt u weer een variatie aan artikelen We hopen dat u veel genoegen beleeft bij het lezen hiervan. De redactie 2 ©N Jf llf

Heylooer Cronyck | 2010 | | pagina 4