AANLEIDING VAN Wirn Buwalda Rechts op de foto staat de zanger Lou Bandy (Lodewijk Dieben, 1890-1959) 26 Ter introductie In deze -nieuwe- rubriek in de Heylooer Cronyck bieden we ruimte voor reacties op artikels in de voor gaande uitgaven van de Cronyck en berichten we u over interessante boeken en tijdschriften die op de leestafel van de Historische Vereniging Oud Heiloo terecht zijn gekomen. Rats, kuch en bonen Dhr. Vok Bakker leverde in de Cronyck van augustus 2010 een bijdrage aan het hoofdartikel over de Tweede Wereldoorlog in Heiloo. Hij schreef onder andere dat de Duitse soldaten die de veldbakkerij in het Heilooër Bos bemanden in ruil voor de door de vader van dhr. Bakker geleverde melk 'een harde Duitse legerkug' schonken. De redactie van de Cronyck had het woord 'legerkug' bijgesteld in het woord 'legerkoek'. Maar het gaat om het woord woord 'kuch' dat in Neder land bekend is geworden door een door Lou Bandy tijdens de mobilisatie van het Nederlands leger in 1939 gezongen liedje "Rats, kuch en bonen". Dit door de -verguisde- tekstdichter Jaques van Tol geschreven liedje handelt over het 'soldatendiner' van de gemobiliseerde soldaten in die tijd. Dit 'soldatendiner' bestond uit 'rats', een stamppot van gehusselde groenten (van ratjetoe/ratatouille), kuch, een keiharde broodsoort, en bonen. Het refrein van het liedje gaat zo: Rats, kuch en bonen, is 't soldatendiner Rats, kuch en bonen, doe daar je maaltje maar mee Steeds is ons streven, vrijheid van grenzen tot strand Hollandse soldatenleven, voor 't vaderland. Alkmaarse vliegfeesten in Heiloo De redactie van de Alkmaarsche Courant vraagt de Historische Vereniging Oud Heiloo nogal eens informa tie te leveren over personen, gebeurtenissen en gebouwen die belangrijk waren in de geschiedenis van Heiloo. Zo berichtte de krant op 25 september j.l. over het vliegfeest dat 100 jaar geleden nabij het Heilooër Bos werd gehouden rond 8 oktober 1910. De Belgische vlieger Léon Verstraeten maakte toen o.a. een vlucht van 6 minuten op 100 m hoogte. Er wordt verteld dat in 1912 een aangekondigd vlieg feest geen doorgang vond. De toen op de Westerweg geplaatste tent van een caféhouder kreeg daarom geen klandizie. De redactie van de Alkmaarsche Courant vraagt zich af of er ooit nog een vliegdemonstratie is geweest. Na enig speurwerk vonden we het hiernaast weergegeven krantenartikel uit 1911.

Heylooer Cronyck | 2010 | | pagina 30