mmm TE STEEN GEPLANT Walter Schotvanger Afb. 1. Boerderij Roskam, hoek Laan van Muijs en Weth. Afb. 2. Eerste steen aan de gevel van de boerderij aan de Tomsonlaan, Heiloo Laan van Muijs Sinds twee jaar ben ik bezig met familiestambomen en nog steeds in het stadium van verzamelen van gegevens, verhalen en oude foto's. Het probleem is dat ik alles interessant vind, met tot gevolg dat ik naast de familie Schotvanger ook allerlei informatie over de daaraan verwante families, 'Roskam, Ruiter, Kraakman en Polle verzamel'. Bij het onderzoek viel mij op dat de familie van mijn overgrootmoeder Lucia (Sijtje) Roskam, 1854-1931, een voorliefde had voor het plaatsen van eerste stenen bij een nieuwbouw of verbouw van een boerderij of molen. Ook dat trok meer dan middelmatig mijn aan dacht. Het gaat dan vooral om de eerste steenlegging waarbij namen van de eigen en van die verwante families voorkomen, het onderwerp van dit artikel. Lucia Roskam trouwde met Nicolaas (Klaas) Schotvanger. Jannetje Schotvanger (zus van Nicolaas) trouwde met Cornelis Kraakman. Ik zocht dus naar boerderijen, molens of gemalen met gedenkstenen met deze namen. Met name in de tweede helft van de 19e eeuw was het plaatsen van een eerste steen in de gevel populair. Die steen was dan natuurlijk niet de allereerste steen van het huis maar de gedenksteen die vaak in de voorgevel geplaatst werd. Daarbij kwam dat vaak een kind daarbij een rol speelde. Belangrijk was dat de naam van het kind dat de eerste steen plaatste, tot in eeuwigheid bewaard zou blijven.1 Het eerste voorbeeld betreft een bekende boerderij in Heiloo. Een van de boerderijen die door de familie Roskam werd gebouwd was de prachtige boerderij aan de Laan van Muijs. In de gevel bevindt zich de steen die verwijst naar de eerste steenlegging door Pieter Janszoon Roskam. Pieter Janszoon werd daarbij geholpen door zijn moeder Maartje Roskam -Meijne. Deze boerderij werd gebouwd in 1893 en de tekst voor de eerste steen legging is duidelijk leesbaar. Uit de tekst op de steen blijkt dat er een renovatie heeft plaatsgevonden in 1950. Daarna is de boerderij recent opnieuw vernieuwd. In 1913 werd de boerderij verkocht aan de familie Muijs. So® 13

Heylooer Cronyck | 2010 | | pagina 15