GELEZEN 'Heilo5 in: 'De stadt Alkmaer met haare dorpen5 van Gijsbert Boomkamp Wim Buwalda De heerüjkheidt van Heilo en. Oesdom, toebehoorende aen den weiedie hoogge- boorene heere, de heer Willem van Cats De 'Homo universalis' Gijsbert Boomkamp Gijsbert Boomkamp (ook wel: 'Boomcamp') werd plusminus 1702 geboren in Alkmaar. Zijn vader was als huisschilder en doopsgezinde voorganger een gegoede burger van de stad. Hoewel opgeleid voor de koophandel, ging de interesse van Gijsbert aanvankelijk uit naar een loopbaan als kunstschilder en later als schrijver. Maar daarvoor werd pas gelegenheid geboden nadat hij door het huwelijk met welvarende weduwe, eigenaresse van een azijn- en kaarsenhandel in Alkmaar, een loopbaan als zakenman had opgebouwd. Nog weer later hertrouwde hij met een dochter van een rijke lakenkoper. De verkregen rijkdom liet hem ook in aanmerking komen voor een aantal bestuurlijke functies in Alkmaar en de regio. Zijn welvarende staat bood hem op den duur de gelegenheid zijn interesses te exploiteren. Zijn belangstelling voor onder andere de geschiedenis, de tekenkunst en het schrijven leidde tot een groot aantal manuscripten. Deze omvatten verschillende onderwerpen uit de geschiedenis en de wetenschap. Daarvan verscheen een aantal in druk, onder andere Aenmerkingen over Alkmaers stederecht (1741) en Alkmaar en deszelfs geschiedenissen (1747). Net als vele voorgangers uit de periode van de Renaissance, tot wie bekende Nederlanders als Hooft en Huijgens worden gerekend, was Boomkamp blijkbaar een 'homo universalis', iemand die van vele markten thuis was. Gijsbert Boomkamp stierf in 1755 aan complicaties ten gevolge van een beenbreuk. De stadt Alkmaer met haare dorpen Vanaf 1737 begon Boomkamp met enkele vrienden bezoekjes te brengen in dorpen in de wijde omgeving van Alkmaar. Beeldbepalende gebouwen, vooral kastelen, landhuizen en kerken, werden door hem en anderen, onder wie de bekende tekenaar Cornelis Pronk, vastgelegd op tekeningen. Aan de tekeningen werden (dorps)beschrijvingen toegevoegd. Zo ontstond een Heilo Afbeelding uit: De stadt Alkmaer met haare dorpen, St. Uitg. Noord-Holland i.s.m. Regionaal Archief Alkmaar, 2010 omvangrijk manuscript (handschrift) van ca. 270 pagina's waarin de dorpen waren ingedeeld in baljuwschappen, o.a. het Baljuwschap van Egmond, onder meer: Egmond aan Zee, Den Hoef, Rinnegom, het Baljuwschap van Schagen, onder meer: Kolhorn, Haringhuizen, Schagen en heerlijkheden, o.a. de Heerlijkheid Bergen en de Heerlijkheid Heiloo en Oesdom. De dorpen werden door de vriendengroep volgens een vaste werkwijze beschreven: het aantal huizen, de bestuurlijke en kerkelijke indeling en de belangrijkste gebouwen, compleet met de maten en de inventaris van de gebouwen. Sn® 35

Heylooer Cronyck | 2010 | | pagina 37