Gister avond behaagde het God, myn waarde Va der WILHELMUS LAARMAN, circa 50 jaren Schout en Secretaris van Heyloo en Oesdom, in den ouderdom van 75 jaren en ruim 6 maanden: na eenige dagen Ziekte, dit tydelyke met het Eeu wige te doen verwisselen; van welk voor my aan- doenlyk geval ik by deze aan Familie en Vrienden kennis geve; terwyl my van hunne deelneming verzekert hou- de, zonder brieven van Rouwbeklag te ontvangen, waarvan dierhalve verzoeke verschoond te mogen blyven. HEYLOO den 24 Januari, 1805 Jb. LAARMAN In de Witte Kerk in Heiloo vinden we, net buiten de dooptuin vóór de preekstoel, de zerk van het graf van de uitgebreide familie Laarman met een wapen. Helaas moeten als gevolg van de Franse inval in 1794, dus toen Wilhelmus nog leefde, de beide schildvelden zijn afgebikt, zodat het wapen ontbreekt. Omdat het wapen niet is geregistreerd, valt niet te achterhalen wat er op de Afb. 3: Wapen van fam. Laarman op de zerk van het fa miliegraf. schildvelden heeft gestaan. Opmerkelijk is dat op de zerk van het familiegraf de naam van de pater familias, Wilhelmus Laarman, ontbreekt. De reden zal Napoleons verbod op kerk- begrafenissen van 1804 zijn. Men is dit verbod dan wel erg prompt nagekomen. Hoewel de leus van de Franse Revolutie "vrijheid, gelijkheid en broederschap' was, heeft de familie Laarman er in 1805 toch voor gekozen, duidelijk te laten zien dat Wilhelmus niet de eerste de beste was. Hij kreeg op eigen grond een eigen graf met daarop een gedenknaald 8. Oostendop vermeldt in zijn 'straatna menboek' dat het graf van schout Wilhelmus Laarman gelegen heeft achter de tuin van het tegenwoordige pand Laarmanstraat nr. 13, op het perceel ten zuiden van nummer 10 aan de Van Aostastraat. Deze plek is on derdeel van het terrein dat tot enige jaren geleden, werd gebruikt als bevoorradingspad door De Boer Supermarkt, toen deze zaak nog aan de Kennemerstraat- weg in gebruik was. In deel 2 zullen de kinderen van Wilhelmus Laarman Heiloo en Oesdom. In 1742 werd hij schepen van Alkmaar. Later werd hij aldaar burgemeester en in 1762 ook dijkgraaf van het hoogheemraadschap van de Hondsbossche Duinen tot Petten. Jacob Cats overleed in 1773 op het Huis Ter Coulster en werd bijgezet in de grafkelder van de familie in de Witte Kerk in Heiloo. Laarman was niet alleen schout en secretaris in Heiloo. Vanaf 1770 heeft hij deze functie ook in Limmen be kleed. Dat hij in 1795 als schout werd afgedankt zal te maken hebben met de Franse inval in de Republiek het jaar daarvoor. Tegen het einde van zijn leven zien we aan zijn manier van schrijven dat het hem steeds meer moeite is gaan kosten om de akten op te maken. Hij verricht deze handeling voor het laatst op 15-01-1804. Een paar we ken later, op 7 februari is hij naar Limmen vertrokken naar zijn zoon Jacob. Een jaar later overleed Wilhelmus Laarman. In het DTB-boek 10,37 wordt zijn overlijden vermeld op 24 januari in Heiloo. Een advertentie in de Oprechte HAARLEMSCHE COU RANT van zaterdag 26januari 1805 luidt: 42 ©ni

Heylooer Cronyck | 2009 | | pagina 44