Eveneens in 1755 rondde Wilhelmus Laarman in "Staat van verantwoordinge van Wilhelmus Laarman, als 1755 de desolate boekhouding af van zijn voorganger secretaris der heerlijkheidHeijloo en Oesdom, hebbende de George Coenraad Iken, 'gewesene secretaris van Heijloo Co(l)lecte van de Imposten op de Collaterale Successien, en Oesdom, over het jaar 1754 tot en met augustus item de viertigste Penningen van de roerende en onroerende 1755'. Iken was overhaast uit Heiloo vertrokken (zie Goederen, als mede de XL (en LXXX-ste) [penningen] op artikel Pieter Louter elders in deze Cronyck). Vanaf 1 de Schepen met de aan kleve van dien, item van de Boeten september 1755 trad Laarman op als secretaris. van de ongejundeerde Processen, en Eijndelijk 't trouwen Wilhelmus Laarman ging op 20-04-1755 te Den Haag en begraven.7 in ondertrouw met Judik Rentink van Varseveld, wonen de te 'S. Haagen'. In Heiloo wordt genoteerd: Op 03-12-1755 noemt Wilhelmus Laarman zich schout 'Wilhelm Laarman woonende alhier sullende trouwen en secretaris van Heiloo. Hij was iemand die meetelde met Judik Rentink, woonende te S Haage. Voor de in de dorpsgemeenschap. Oostendorp noemt Laarman Bruijdegom in de vierde classe: 3 gulden'. 'een belangrijk persoon en machtig personage met heel Judik kwam oorspronkelijk uit Varseveld. In april 1749 goede relaties Hij bezat talloze landerijen, huizen werd Judik ingeschreven als lidmaat in Den Haag. Zij en percelen bosgrond'. v/oonde toen aan de Korte Vijverberg. Deel 11 van de DTB-boeken (Doop- en trouwboeken) Vaak werden aan het begin van elk jaar de lidmaten van bevat ook stukken afkomstig uit de Gaardersarchieven de Gereformeerde Kerk in Heiloo opgesomd. Als er van Heiloo. Hieruit blijkt dat Willem Laarman zelf ook een nieuwe predikant kwam, begon deze soms met een vaak onroerende goederen heeft gekocht en verkocht, nieuwe lijst. Onder de lidmaten van 25-06-1755 vinden Onder andere huizen en land van en aan de families we op nr. 4 bij de mannen: Wilhelm Laarman en op Cats en Van Foreest. nr. 15 bij de vrouwen: Judith G.L.) Rentink 6. Judiks Als secretaris moest Laarman ook de akten van koop en overlijden werd op 30-11-1775 te Heiloo genoteerd. Zij verkoop, opmaken, waarbij hij ook de belasting van de was toen ongeveer 46 jaar. 40ste penningen moest innen. Er zijn zeven kinderen van Wilhelmus en Judik te Heiloo gedoopt: vijf dochters en twee zoons. We lezen dat driemaal een dochter Si[e]ba Johan na wordt genoemd, omdat de eerste twee meisjes al waren overleden voordat de derde werd geboren. Over de zoon Jacob (geboren 18-04-1762) later meer. Drie jaar na het overlijden van zijn vrouw, Judik Renting, huwde Wilhelmus Laarman op 10-07-1778 met Josina Elizabeth Janssens. De ondertrouw vond op 5 juli plaats in Den Haag. Vader Willem Laarman en zijn dochter Ernestina trouwden beiden in 1778, de vader in juli, de Jaarlijks deed hij verantwoording van zijn boekhouding dochter al in februari van dat jaar. Het is niet bekend "ten Raadhuise". In 1759 noemt hij zich Wm. Laar waar Josina Elizabeth Janssens werd geboren. Op man, schout en secretaris deezen Heerlijkheid". Hoe hij 15-10-1778 wordt vermeld dat zij met attestatie uit Den de functie van schout en secretaris heeft gekregen we- Haag is overgekomen. Josina overleed op 27-12-1801 te ten we niet, maar het was niet ongewoon dat zo'n ambt Heiloo. (Kosten op de classis f 15). Uit het tweede werd gekocht van de heer. In dit geval van Joh. Jacob huwelijk van Wilhelmus Laarman zijn geen kinderen (van) Catz, heer van Heyloo en Oesdom. bekend. Wilhelmus Laarman overleefde zijn beide In de Handelingen van de kerkenraad lezen we dat Laar echtgenoten. man in 1759 aftrad als diaken en op 11-01-1765 wordt hij tot ouderling verkozen. Waarschijnlijk herkozen want Op 31 december van 1755 legde Wilhelmus (voor op 03-08-1764 is hij als ouderling aanwezig bij het aan- de eerste keer) verantwoording af van zijn totale nemen van nieuwe lidmaten, dat gebeurt ook weer op boekhouding. Aan het begin van elk nieuw jaar begint 03-04-1766. hij de boeken met wat men zijn opdracht zou kunnen W. Laarman stond in dienst van ambachtsheer Jacob noemen: van Cats (Catz). Deze was heer van (ter) Coulster, Afb. 2: Handtekening van Laarman Sns 41

Heylooer Cronyck | 2009 | | pagina 43