wmsm Afb. 10 a. Elzenhouten pollepel Afb. 9 b. Indruk van runderhoef Een opmerkelijke vondst bestond uit een soort grote pollepel van elzenhout met een haak op het uiteinde. Dit soort pollepels is nog steeds te koop op dorpsmarkten in de armere landen van Europa. De aanwezigheid van enkele gevlochten wilgen twijgen maken het waarschijn lijk dat de pollepel in een bodemloze mand heeft gelegen. Dit kan een waterreservoir zijn geweest, maar een rituele functie is evenmin uit te sluiten. Het spoor met de vondst is voorlopig gedateerd in de ijzertijd. Het hout is uitste kend bewaard gebleven. Duidelijk herkenbaar zijn de snijsporen aan de buitenkant. De lengte van de pollepel bedraagt circa 40 cm. Het komvormige schepgedeelte is bijna rond van vorm en heeft een doorsnede van circa 16 cm. Een tweede palenkrans Was de eerste palenkrans in het plangebied Maalwater 27 gelegen op de strandvlakte, tegen de strandwalflank aan, al een archeologische sensatie, er is nu een tweede palen krans bijgekomen. De tweede palenkrans heeft ongeveer dezelfde diameter van 4 m en bestaat waarschijnlijk ook uit 20 palen. De tweede palenkrans is echter nog niet opgegraven, maar slechts vastgesteld. Dat wil zeggen, pas tijdens een opgraving wordt de palenkrans volledig opengelegd en met behulp van een opgraving onder zocht. Opmerkelijk is dat ook de tweede palenkrans op een natuurlijke verhoging in het landschap heeft gelegen. Een nadeel hiervan is dat de conservering, voornamelijk de bewaard gebleven diepte van de sporen, gering is. Het hout is naar alle waarschijnlijkheid niet bewaard geble ven. Ook zijn er nog geen dateerbare vondsten gedaan die de ouderdom van de structuur zouden kunnen bepalen. De palenkrans ligt ten zuidoosten van de akker. Rondom de palenkrans heeft veen gegroeid. De paalkuilen Afb. 10 b. Detail van snij sporen op hout zelf zijn opgevuld met een compact veenlaagje. Net zoals de functie van de palenkrans in het Maalwater, is ook de betekenis van de tweede palenkrans nog niet achterhaald. Een groot verschil tussen beide is de landschappelijke lig ging. De ene werd gebouwd op een zandopduiking op de westelijke strandvlakte in een gebied waar bijvoor beeld geen akkerbouw mogelijk was vanwege de milieu omstandigheden. De andere staat op een duintje (of natuurlijke zandopduiking) op de oostelijke strand walflank. Van de eerste kon de ouderdom worden bepaald op 800 v. Chr. Dit is het begin van de vroege ijzertijd. Het is te vroeg voor speculaties over de ouder dom en functie van de tweede palenkrans. Hiervoor zullen we de uitkomsten van de opgraving moeten afwachten. Noten Sö<9 31

Heylooer Cronyck | 2009 | | pagina 33