6c. Gipsafdruk naast spoor heeft bevolen een stuifduin af te graven die het putje van Adelbert dreigde te bedekken. De volgende dag, de dag waarop men van plan was de stuifduin af te graven, was de duin als een wonder - geheel verdwenen 24 Nog meer akkerland en eergetouwkrassen Toen het perceel aan de Vennewatersweg was verkend en gewaardeerd, trokken de archeologen verder richting Spanjaardslaan. Aan de westkant van de Kennemer- straatweg tot aan de Spanjaardslaan en de Krommelaan is het gebied vervolgens archeologisch in kaart gebracht. Vooral het gedeelte direct achter de Spanjaardslaan omvatte uitzonderlijk goed geconserveerde archeologi sche sporen. Bijna twee meter onder de grond kwam een prehistorische akkerlaag aan het licht met duidelijke eergetouwkrassen. Uit het profiel van de proefsleuven blijkt hoe reliëfrijk het gebied ooit is geweest. Zoals we vandaag de dag het landschap beleven, namelijk vlak ge ëgaliseerd, afgegraven, zonder hoogteverschillen, zo anders heeft het gebied in de prehistorie eruit gezien. De Afb. 7. Tijdens het onderzoek ten oosten van de Spanjaardslaan kwam aardewerk uit de ijzertijd in een kuil aan het licht. zandrug kenmerkte zich door binnenduinen met daar tussen kleine (natte) duinvalleien. Aan de rand van de duinen heeft waarschijnlijk een deel van de prehistori sche wegen en percelering gelegen. De Krommelaan is een restant van een wegennet dat ooit de duinen heeft omsloten. De resultaten van het proefsleuvenonderzoek laat zien dat het reliëf in richting van de Hoogeweg oploopt. Dit is een belangrijke waarneming die mogelijk verklaart waarom aan de overkant van de Hoogeweg nauwelijks prehistorische sporen worden aangetroffen. Het prehistorische sporenniveau is waarschijnlijk volledig afgetopt. In de lager gelegen delen, in richting strand- walflank en strandvlakte, zijn opnieuw prehistorische sporen gedocumenteerd. Het is dan ook vooral achter de huizen van de Spanjaardslaan waar men daadwerkelijk op een prehistorische cultuurlaag is gestoten. Uit de akkerlaag zijn monsters genomen voor paleobota- nisch onderzoek 25De verwachting over het voorkomen van zaden en stuifmeel is laag vanwege de slechte conser- veringsomstandigheden in het zand. Informatie over de gewassoorten die hier zijn verbouwd, hebben we dan ook (nog) niet. Er zijn enkele gevallen uit de prehistorie bekend, waarbij men blijkbaar tijdens een poging om de eigenschappen van graan voor de opslag door vuur te verbeteren, het graan per ongeluk volledig heeft verkoold. Terwijl men in prehistorische tijden hier minder blij mee zal zijn geweest, is het voor de archeoloog die op zand gronden onderzoek doet juist zeer welkom. In Heiloo en omstreken hebben archeologen dergelijke vondsten helaas nog niet gedaan. We moeten zodoende naar elders kijken om te achterhalen welke graansoorten en groen ten kunnen zijn verbouwd. Tijdens een opgraving in So® 29

Heylooer Cronyck | 2009 | | pagina 31