worden vastgesteld. Waarschijnlijk kan met behulp van OSL-dateringsonderzoek uiteindelijk wel een goede date ring worden verkregen 21Leden van de Oer-IJ-werkgroep hebben op het aangrenzende perceel wel kunnen achter halen dat ook hier de akkerlaag moet hebben doorgelopen 22. Hier ligt een hond begraven Uiteindelijk kon een nieuw puzzelstukje worden toege voegd aan het verhaal, toen namelijk de archeologen van het AAC, onder leiding van Menno van der Heiden, het aangrenzende perceel met behulp van enkele proefsleuven Afb. 6 a. Skelet van een hond onderzochten. Helaas bleek het terrein voor een groot deel verstoord door relatief recente afvalkuilen en de aanwezigheid van bomen die de gemeente hiernaartoe heeft verplaatst, maar de verrassing bleek groot toen circa 50 m vanaf de verlaten akker dezelfde greppel in het vlak werd aangetroffen. Minder goed (namelijk minder diep) bewaard dan op de hoek van de Kennemerstraatweg, maar desondanks duidelijk zichtbaar in het opgravings- vlak. Nog groter bleek de verbazing toen op een kruis punt met een noordzuid verlopende greppel, een hondenskelet aan het licht kwam. Het werd al gezegd dat organisch materiaal, zoals bot, nauwelijks bewaard blijft in de zandige ondergrond. Op grond van enkele scherven heeft het opgravingsteam voorlopig geconcludeerd dat de hond waarschijnlijk in de (midden)ijzertijd op deze plek is begraven. Het gaat om een relatief grote hond met een spitse snuit. Aan de hand van de afmetingen zal de hond tenminste de grootte van een herdershond moet hebben gehad. De hond is met zijn hoofd in richting noordwesten op zijn rug lig gend begraven. Ondanks dat het bot zeer slecht gecon serveerd bleek te zijn, wordt nu geprobeerd een 14C- datering te laten uitvoeren. Pas dan is de ouderdom van de begraving exact bepaald. Kunstenares Irene Mulder van de Stichting Kijk op Verleden heeft een gipsafdruk van het skelet in het veld kunnen maken. Deze afdruk AJb. 6 b. Detail van de schedel ligt op dit moment in de expositieruimte van de Stich ting Regionale Archeologie Baduhenna. Gipsafdruk zie heeft gestaan? Heeft de greppel een gebied begrensd of afb. 6c, pagina 29. (onder)verdeeld waarbij men op - voor de toenmalige bewoners - belangrijke plekken offers heeft gebracht? Deze vragen zullen in het vervolgonderzoek worden Landmarks in een prehistorisch landschap? meegenomen. In elk geval zal het in de ijzertijd flink hebben gestoven op de strandwal. De Ridder wijst op De ontdekking van het verdere verloop van de greppel, een verhaal in de Vita Adalberti 23. Hierin wordt verteld het kruispunt en de greppel die in noordelijke richting over een wonder dat zich in de middeleeuwen heeft doorloopt, heeft tot meer vragen geleid. Namelijk, is het voltrokken op de Adelbertusakker te Egmond-Binnen. mogelijk dat de greppel met het sikkeldepot in verband In de Vita Adalberti staat beschreven hoe prins Rorik 24

Heylooer Cronyck | 2009 | | pagina 26