Afb. 7: Het Bisschoppelijk Comité in 1918 met van links naar rechts: pastoor De Jong, secretaris Van den Bosch, pater Kronenburg, deken Ooms, voorzitter Graaf, architect Stuyt en archivaris Gonnet. Heiloo weder op te bouwen en de devotie tot O.L. Vrouw ter Nood te herstellen en te verspreiden" (Overhaus, pag. 45) Tot de leden van dit comité werden benoemd: "de zeereerw. Heer J J. de Graaf, deken en pastoor te Ouder kerk a.d. Amstel; de zeereerw. Pater J.A.F. Kronenburg C.s.s.R. te Roermond; de heer C J. Gonnet, archivaris te Haarlem; de heer G.Th.M. van den Bosch te Alkmaar en de heer Jan Stuyt, architect te Amsterdam". Ottie Thiers beschrijft in "'t Putje van Heiloo" uitvoerig de wijze waarop de commissie met Graaf als voorzitter aan het werk gaat. Men kreeg daarbij, op zijn zachtst gezegd, niet altijd de medewerking van de pastoor van de Willibrorduskerk. Dat was inmiddels de pastoor J.C.J. Seuter en door deze ook lid van de Commissie te maken, kon men toch de doelstellingen realiseren. Daarvoor was veel geld nodig, Dat geld kwam binnen door giften ofwel bij de BC, bij de pastoor of in de offerbus op Kapel. Daarnaast werden allerlei acties on dernomen via de netwerken van de leden van de BC. Dat geld moest in de eerste plaats worden aangewend om de bouw van een kapel te realiseren. Vanwege de financiële tekorten werd eerst een voorlopige versie van de kapel gebouwd. Daarvoor werden de fundamenten zodanig gelegd dat, wanneer er financiële ruimte zou ontstaan, voor een definitieve kapel dezelfde fundamen ten zouden kunnen worden gebruikt. In 1909 werd deze eerste voorlopige kapel in gebruik genomen en door pastoor Seuter ingewijd, hoewel hij in de BC als enige tegen het bouwplan stemde. Deze kapel bood plaats aan 150 pelgrims (Bertrand, pag. 87). De pelgrims stroomden toe. Groepen pelgrims, die in georganiseerd verband kwamen, werden geregistreerd in het Bedevaartsboek. 1910 is het eerste jaar waarin systematisch werd geteld. Het aantal pelgrims in dat jaar was 8000. Door grondaankoop kon het terrein worden uitgebreid. In 1914 bereikte Van den Bosch opnieuw een succes V<9 13

Heylooer Cronyck | 2009 | | pagina 15