MiiiÉiiiaii éimmm niet zonder problemen verliepen, mede door verschil van inzichten. Binnen en buiten de Stichting waren democratie, inspraak en het hekelen van de massaliteit van instellingen aan de orde van de dag. Verschillen in inzichten op het gebied van behandelin gen en over hoe een organisatie geleid moest worden bleven dan ook hier niet uit. Het voortbestaan van het Psychiatrisch Centrum liep hierdoor zelfs nadrukkelijk gevaar. In 1980 komt het opnamepaviljoen junianus en het Amantiuspaviljoen voor ernstig gedragsgestoorde men sen tot stand. In 1982 wordt het J.P. de Smet-centrum, een klinisch-medisch centrum, geopend. Momenteel bevinden zich hier ook een huisartsenpraktijk, alsook een tandarts en mondhygiëniste3. In 1984 wordt het nieuwe Vincentiuspaviljoen ten behoeve van geriatrisch cliënten en de poli-/dagkliniek aan de Ypesteinerlaan geopend. In 1987 wordt het St. Jozefpaviljoen gesloopt. Op de vrijgekomen plek wordt in 1988 een paviljoen voor chronisch psychotische cliënten geopend. Tijdens Pinksteren 1989 brandde de grote feestzaal af, die in de beginfase dienst deed als noodkapel, en op 28 juni 1991 werd op deze plek een modern restaurant en ontmoetingscentrum geopend. In 1994 werd het Van Foreest Centrum in gebruik genomen ten behoeve van gerontopsychiatrische patiënten. Het aantal broeders liep in dat jaar nog verder terug en in juli hield de kloostergemeenschap in het hoofdge bouw op te bestaan. GGZ Noord-Holland-Noord Na roerige jaren vond op 1 juli 1997 een fusie plaats tus sen het Psychiatrisch Centrum St. Willibrord, de RIBW Noord-Holland-Noordwest en de RIAGG's Noord- Kennemerland en Kop van Noord-Holland. De nieuwe naam luidt voortaan: GGZ Noord-Holland-Noord. Eén organisatie die verantwoordelijk is voor de psychi atrische zorg ten behoeve van een regio met ongeveer 420.000 inwoners. In 2007 vonden veel bouwactiviteiten op het terrein van de GGZ-NHN plaats, vooral naast het St. Paulus- paviljoen. Hier kreeg een deel van de cliënten (de hui dige term voor de vroegere benaming patiënten) hun eigen appartement met een eigen adres. Begin 2008 kwam het nieuwe dagactiviteitencentrum gereed. In het St. Pauluspaviljoen en St. Corneliuspaviljoen zijn inmiddels appartementen gerealiseerd. Inmiddels is men begonnen met de bouw van een Forensisch Psychiatrische Afdeling ten oosten van de vroegere portierswoning, die daartoe recent werd afge broken. Omdat vermaatschappelijking, oftewel omge keerde integratie, een van de pijlers van GGZ-NHN is, heeft zij er veel aan gedaan om het terrein in Heiloo zo open en toegankelijk mogelijk te laten zijn. De bouw van reguliere woningen op het terrein ligt in de plan ning. Dit leidde in 2007 tot een eigen bewegwijzering op het terrein, net als in de daaromheen gelegen wijken van de gemeente Heiloo. Daarom is de benaming van de verschillende gebouwen verd wenen of zal nog verdwijnen, tenzij de naamgeving is verankerd op de gevel of in gedenkstenen. In het kader van normalisering zal in de toekomst alleen nog sprake zijn van een straatnaam met een huisnummer. Daarmee zijn de laatst gebouwde paviljoens ook nu al historie. Besluit De geschiedenis van de St. Willibrordusstichting is let terlijk en figuurlijk een bewogen geschiedenis geweest. Ook in de toekomst zullen veranderingen aan bod komen bij de GGZ Noord-Holland-Noord, want als de maatschappij verandert, zuilen zorg- en dienstverlenen de instanties onvermijdelijk meeveranderen. Hoewel GGZ-NHN de officiële naam van de instel ling is die vanuit het hoofdgebouw van de voormalige St. Willibrordusstichting wordt geleid, zal zij voor de meeste Heilooënaren toch de Willibrordusstichting of 'De Stichting' blijven heten, al is het alleen maar omdat het met grote letters op de voorgevel staat. Zeker is dat St. Willibrordusstichting een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de geschiedenis van Heiloo. Dick Slagter 'Broeder junianus Traag vertrok in 1941 naar Venlo, maar is wel begraven op het kerkhof van de Stichting. 2De laatste broeder, Johannes, is in 1992 vertrokken. 3Recent is dit 'gezondheidscentrum' voor alle inwoners van Heiloo uitgebreid (december 2008). Bronnen: - Een bron van goede werken, C. Th Bakker en L. De Goei, Amsterdam, 2002. 10

Heylooer Cronyck | 2008 | | pagina 12