78 konden er scherven uit de Late Ijzertijd of Romeinse Tijd worden verzameld. In een greppelachtige of putachtige structuur werden enkele kleine aangepunte palen aangetroffen die grotendeels waren omgevallen. De ingegraven structuur vertoonde duidelijk verscheidene gebruiksfasen. Een byzondere vondst betrof een klein elzehouten plankje met gaten erin. Vermoedelijk gaat het hier om een bovenblad gebruikt bij het boren. Ook kan het hier om een vuurbord gaan. Van de Provincie Noord-Holland is een subsidie verkregen om nader onderzoek naar het voorwerp te verrichten en om het te laten conserveren. In de loop van 1998 zal een publicatie over dit curieuze object verschijnen. Op het terrein werd ook een Middeleeuws kleidek aangetroffen, waarin onder meer een Badorf-scherl werd aangetroffen. De vondstlocatie is gelegen op de westelijke flank van de strandwal, waarop Heiloo gelegen is, waardoor conservering van het bodemarchief beter gewaarborgd is dan op de hoger gelegen delen. Bovenstaande waarnemingen gecombineerd met eerder genoemde waarnemingen tonen aan dat juist de flanken, en wellicht ook de strandvlakte, archeologisch gezien het meest waardevol zijn, aangezien juist daar de sporen het best geconserveerd zijn. VENNE WATERS WEG Langs de Vennewatcrsweg, ter hoogte van de westelijke flank van de strand wal, werd in het gegraven talud van een sloot een greppel aangetroffen. De greppel leverde geen scherven op, zodat een datering achterwege moet blijven. Aangezien het volktuinencomplex "Vlooicndijk" waar diverse prehistorische vondsten zijn gedaan, slechts een paar honderd meter verwijderd is, is het niet onmogelijk, dat het hier een prehistorische greppel betreft. VIJVER YPESTEIN Bij de nieuwbouwwijk Ypestcin, gelegen aan de oostelijke flank van de strandwal, was een vijverpartij gegraven. In het talud van de vijver werden in putten twee tonnen gevonden. De ton in put 1 bestond uit houten duigen en had een diameter van ca. 60 cm. In de bodem bevond zich een vierkant gat. Uit de put zelf kwamen de fragmenten van een Pingsdorf pot. Aangezien de ingraving laat-18e-eeuwse scherven heeft opgeleverd, kan aan het Pingsdorf aardewerk geen daterende waarde worden toegekend. De tweede put, die eveneens een diameter had van 60 cm, was helaas al door

Heylooer Cronyck | 1999 | | pagina 24