In de week van 5 tot 12 Augustus 1945 werden de bevrijdingsfeesten gevierd. Deze werden begonnen op Zondag 5 Augustus met wijdingsdiensten in de drie kerken ter herdenking van de gevallenen; in de wijdingsdienst in de Witte Kerk, geleid door Dominee Bloemhoff, verleende de heer P. Dalenberg als zanger zijn medewerking, waardoor het geheel een byzonder karakter werd gegeven. Hierop volgde op Maandag 6 Augustus de onthulling van het monument onder grote belangstelling van de zijde der bevolking - en ongetwijfeld onder aanwezigheid van velen van de genodigden. Als plaats was gekozen voor het "Groentje", een driehoekig stuk grasland, waarop een aantal iepen stonden, gelegen in het centrum van het dorp, schuin tegenover de Ned. Hervormde Pastorie, tussen de Nicolaas Beetsweg en Kennemerstraatweg. De voorzitter van het Oranjecomité, Dominee Bloemhoff, bood het officieel aan de loco-burge meester van Heiloo aan. Nadat een kinderkoortje "Wilt heden nu treden" had gezongen, wees Dominee Bloemhoff erop, hoe men aan de vooravond van de bevrijdingsfeesten hen wilde gedenken, die trouw tot in de dood voor de bevrij ding van ons land het hoogste hadden gegeven wat de mens heeft. Hierna droeg hij het gedenkteken over aan het gemeentebestuur en de bevolking en verzocht daarbij de omwonenden hun medewerking te verlenen om plantsoen en gedenkte ken voor baldadigheid te bewaren. Daarop volgde de onthulling, waarna een groot aantal bloemstukken en kransen aan de voet van het monument werden neergelegd. Vervolgens gaf loco-burgemeester Vennik in zijn antwoord-rede een kort overzicht van de gebeurtenissen in de dagen van Mei 1940 en de daaropvolgende zich langzaam verscherpende terreur van de bezetter. Hij bracht dank aan de ontwerper, de Heilooër architect Groen, en aan hen, die hun medewerking aan de totstandkoming hadden verleend. Namens de gezamenlijke verzetsorganisaties sprak de heer Kieboom nog een kort herdenkingswoord, waarbij hij verklaarde, dat alles zou worden gedaan om de gemeenschap het offer der gevallenen waardig te doen zijn. Er wordt een beplantingsplan opgesteld voor het Groentje, dat goedge keurd wordt door de architect Groen, de ontwerper van het monument, doch dat niet de instemming heeft van alle bewoners, want een jaar later wordt geklaagd door een der omwonenden over de hoog opgaande beplanting, die het uitzicht ontneemt. Van de andere kant beklaagt de gemeente zich erover, dat met name de omwonenden niet de vereiste zorg betrachten ten aanzien van het plantsoen waarin het monument staat: de kinderen mogen er niet in spelen, en men mag er 42

Heylooer Cronyck | 1997 | | pagina 8