nadere uitleg vraagt. Waarvoor heeft het gat met opstaande rand dan gediend? Hebben wij hier inderdaad met een dekseltje te maken dat een speciale functie had? Of is het totaal iets anders geweest? Heeft u wellicht iets dergelijks ooit ge zien en kent u de functie ervan wel? Wij worden daar graag van op de hoogte gesteld. De grote hoeveelheid scherven en de omvang ervan deed vermoeden dat de grond nauwelijks enige verstoring had ondergaan. Toch troffen we naast enke le vage grondsporen alleen schoon zand aan waarin de meeste scherven zich be vonden. Wel waren er twee parallelle baantjes zichtbaar die zich op een onderlin ge afstand van ca. 70 cm bevonden. De 'baantjes' waren ca. 10-20 cm breed en waren 20 cm diep. Op het laagste niveau waarin de baantjes nog zichtbaar wa ren, tekenden zich duidelijk schepsteken af. Onze proefsleuf was echter te klein om over dit spoor nadere uitspraken te doen, zodat we niet kunnen vaststellen of het hier gaat om sporen van bewoning of iets anders. Maar gezien de hoeveelheid scherven en de twee vage sporen, lijkt het aannemelijk dat sporen van behuizin gen nog aanwezig kunnen zijn. Het uitgangspunt van het onderzoek was om de ouderdom van het walle tje te achterhalen. Uit het walletje kwamen weinig scherven: enkele kleine frag menten inheems-Romeinse, middeleeuwse en postmiddeleeuwse scherven. Gezien deze laatste scherven lijkt het onwaarschijnlijk dat deze walletjes iets met de Ro meinse tijd van doen hebben. Deze zullen eerder postmiddeleeuws zijn. Aan weerskanten van de walletjes komen sporen voor die te maken hebben met de tuinbouw. De walletjes lijken scheidingwallen te zijn geweest van tuintjes of akkertjes voor dat het bos aangeplant werd. Met de bosaanplanting werd in het midden van de 17e eeuw begonnen. Op de plaats waar wij een sleuf hebben gegraven is in de 18e eeuw bos aangelegd. Het lijkt aannemelijk dat de walletjes tenminste ouder zijn dan de aanleg van het bos, dus ouder dan het midden van de 17e eeuw. Om dat onderin de walletjes Karolingische scherven zijn gevonden, is het niet onmo gelijk dat we hier te maken hebben met een relict uit de Middeleeuwen. Dit alles is echter op basis van deze schaarse waarnemingen nogal speculatief, zodat ver der onderzoek gewenst is om een betere bepaling te geven van de ouderdom van de walletjes. Ypestein Ypestein, coördinaten: 109.44/511.70 De bouwactivititeiten ten oosten van Heiloo gaan zeer snel voort. In de

Heylooer Cronyck | 1997 | | pagina 21