Moestuinbanen Kennemerstraatweg 99, coördinaten: 109.32/513.15 Achter het oude Raadhuis troffen we tussen de betonfunderingen recht hoekige banen aan in de grond. Zeer waarschijnlijk betroffen het hier restanten van een moestuin uit de Nieuwe Tijd (1500-nu). Grondboringen leverden verder geen resultaat op. Inheems-Romeins vindplaats Heilooërbos, Heerenweg 1, coördinaten: 109.44/513.61 In het Heilooërbos bevinden zich vele walletjes die al lange tijd het on derwerp zijn van wilde speculaties. Sommigen menen dat deze te maken hebben met het bos dat in het midden van de 17e eeuw werd aangelegd. Anderen menen er echter de vorm van Celtic Fields in te herkennen en daar er in de jaren zestig van de deze eeuw door J.K. Haalebos inheems-Romeins aardewerk was aange troffen bij één van de walletjes, leek het ons zeer de moeite waard om deze aan een nader onderzoek bloot te stellen.' Hoewel het onderzoek nog niet helemaal afgerond is, kunnen we toch al enkele belangrijke constateringen doen. Nabij de plaats waar het inheems-Romeinse aardewerk was aangetroffen in de jaren zestig, besloten wij een kleine sleuf te graven door één van de walle tjes. Inderdaad vonden wij grote scherven Fries aardewerk en zelfs een scherf import aardewerk (gedraaid kustaardewerk: type Holwerda 140 of 142). Eén stuk Fries aardewerk heeft een eigenaardige vorm. De ronde vorm komt overeen met die van een deksel, maar de opstaande rand in het midden die een opening omgeeft, komt ons onbekend voor. Ook aardewerkdeskundigen uit Leiden (A.A. Abbink, P.W. van den Broeke en H. Fokkens, alle werkzaam bij het IPL) konden ons niet vertellen wat voor voorwerp het hier betrof. De volgen de opmerkingen werden gemaakt: - aan de onderkant zijn snijsporen zichtbaar, die afkomstig zijn van de afwerking. - in de cilindervorm zijn roetsporen zichtbaar, die daar kunnen zijn achtergelaten door het gebruik. - de binnenkant van de cilindervorm vertoont geen slijtagesporen, zodat het niet waarschijnlijk lijkt dat er een stok of iets dergelijks in heeft gezeten. De functie van dit voorwerp blijft ons onbekend. Dit voorwerp is niet u- niek. In een boek van Miedema (1983) over terpen worden allerlei vondsten be schreven die in de terpen zijn gevonden, waaronder een compleet exemplaar dat gelijkend is aan de onze, ook uit de Romeinse tijd. Miedema plaatst dit voorwerp echter zondermeer onder de dekseltjes, hetgeen niet onmogelijk is, maar toch wel 54

Heylooer Cronyck | 1997 | | pagina 20