mankementen van de celluloid pop wordt ze nog goed bewaard en als een dier baar bezit gekoesterd. Een mooi serviesje van Petrus Regout uit het begin van deze eeuw heeft ook verband met de oorlog. Het serviesje werd en wordt zuinig bewaard; de kin deren mochten er maar af en toe mee spelen. Na de oorlog was een familielid al haar bezit kwijtgeraakt en er werd besloten dat die alleenstaande tante het kinder servies voorlopig wel kon gebruiken en zo werden dagelijks de groente, de aard appels en de jus in de beeldige kleine terrines en het juskommetje geserveerd. De zeer oude pop van Agatha van Foreest was een echt pronkstuk (een pop van 1750). Over de pop is weinig bekend, wel dat de eerste eigenaresse van de pop, Agatha, slechts 33 jaar oud, na het overlijden van haar echtgenoot, als zeer rijke weduwe in het huwelijk trad met haar huisknecht. Een daad, die waarschijnlijk grote opwinding zal hebben veroorzaakt in de familie. Het oude pochbord uit 1804 is ook een byzonder stuk: in 1960 gekocht uit een boedelverkoop te Krommenie voor de prijs van twee kwartjes! Een paar weken daarna werd de directeur van het Openluchtmuseum in Arnhem op de hoogte gebracht van de aankoop van dit byzonder goed uitgevoerde spel. Hij was enthousiast en zei: "Dit is een zeldzaam iets, voor zover mij bekend bestaan er maar twee exemplaren van, een in de Oudheidskamer te Zaandijk en een hier, in het Openluchtmuseum. Ik weet niet, wat ervoor betaald is, maar ik geef ongezien het dubbele". Er was een groot houten paard op wielen, wat kaal van de kinderhandjes, die het paard aaiden en voortduwden. Eerst door de schoonvader van de eigena res, toen door haar man, dan door de zoon en ook nog door de kleinzoon: zo'n paard is voor vele generaties een grote steun bij het leren lopen in het eerste le vensjaar en het wordt nog steeds als een trouw kameraadje gekoesterd. Bep van Vliet. WERKGROEP DOCUMENTATIE Iedere maand komen enkele vrijwilligers een avond bijeen in De Oude Pastory teneinde de verzameling documentatie van de vereniging niet alleen in goede en geordende staat te brengen, maar ook om deze toegankelijk te maken. Toegankelijk voor niet alleen leden, maar ook niet-leden. Waaruit bestaat deze verzameling documentatie? Allereerst uit boeken, folders geschriften en periodie-

Heylooer Cronyck | 1997 | | pagina 17