betekende, dat het monument niet kon blijven staan. In October 1972 wordt uiteindelijk besloten om een bedrag van 1200, beschikbaar te stellen voor de verwijdering van het monument op het Groentje - het gehele Groentje werd aan het nieuwe kruispunt opgeofferd - en om de vier stenen textplaten ervan in te passen in het voetstuk van het nieuwe monument. Hierover wordt met vertegen woordigers uit het verzet gesproken, die daar niet zo voor zijn: er wordt gesug gereerd om ze in te metselen in de muur van de Witte Kerk. Ook dit gaat niet door en korte tijd later wordt het monument gesloopt en de hardstenen platen en topornamenten worden opgeslagen. Contacten, gelegd via de toenmalige burgemeester, mevr. Mr. Corver- van Haaften, maakten het mogelijk een beeld aan te kopen van de beeldhouwer Willem Reyers, genaamd "De man van Vught". Het beeld had vooral vanwege zijn tijdloosheid aller instemming en in de Raadsvergadering van 28 November 1971 werd een crediet van 25.000,= voor aankoop door alle fracties in de Raad gaarne beschikbaar gesteld. In het raadsvoorstel was bovendien gesteld, dat "De man van Vught" zou dienen als vervanging van het monument op het "Groentje" dat bij de wegreconstructie, die in 1972 plaats vond, zou worden afgebroken. Als plaats voor "De man van Vught" werd gekozen de ingang aan de zuidkant van Plan Oost tegen de bosrand van Ter Coulster. Op 4 Mei 1973 wordt het beeld "De Man van Vugt" officieel overgedragen en op deze dag vindt daar voor de eerste maal de jaarlijkse dodenherdenking plaats, welke sindsdien tot een traditie is geworden. Voorafgaande aan de herdenking is er een stille tocht die begint op de hoek van de Holleweg en de Bergeonstraat. In het kader van een nieuw op te zetten gemeentelijk monumentenbeleid in het begin van de 90-er jaren kwamen onder meer uit de gemeenterad stemmen om het monument te herbouwen. Wethouder mevr. Willemse-van der Ploeg zeg de toe dit te onderzoeken. En herbouw bleek mogelijk. De vier stenen platen met de texten, de dekplaat en het ornament waren aanvankelijk in de kelder van het gemeentehuis, later in de oudheidskamer opgeslagen en konden voor de herbouw worden gebruikt; de cijfers waren verloren gegaan. Er waren echter geen bouw kundige gegevens meer aanwezig. Maar aan de hand van duidelijke en gedetail leerde foto's kon de afdeling Openbare Werken van de gemeente nieuwe werkte keningen vervaardigen op basis waarvan het monument opnieuw kon worden ge bouwd, exact hetzelfde als het eerste. Aan de hand van foto's zijn ook nieuwe cijfers vervaardigd, gelijk aan de oude, zij het dat zij thans van gegalvaniseerd ij zer zijn terwijl de oorspronkelijke van koper waren. Het nieuwe monument staat niet ver van de oude plaats, slechts een tiental meters in ongeveer noordelijke

Heylooer Cronyck | 1997 | | pagina 11