niet doorheen lopen om aldus de kortste weg te nemen. Naar aanleiding van het bovengenoemd Koninklijk Besluit schrijft de Gemeente op 3 Augustus 1946, dat het monument reeds een jaar tevoren is geplaatst en omschrijft het dan als volgt: "Het monument is vervaardigd naar een ontwerp van den heer Groen, een erkend architect in den gemeente. Het is geplaatst in een plantsoentje der gemeente langs den Rijksweg, ter hoogte van het gemeentehuis. Naar wij menen kan het noch aesthetisch, noch uit verkeers- oogpunt, eenig bezwaar opleveren". Vanaf 4 Mei 1946 vond bij het monument de jaarlijkse dodenherdenking plaats. Zeker in het eerste decennium na 1945 was dit een uitstekende plaats. Het was in het centrum van het dorp; er was nog maar weinig verkeer op de Kenne merstraatweg en bovendien was het regel, dat op 4 Mei van 20.00 tot 20.02 uur tijdens de twee minuten stilte bijna iedereen deze stilte in acht nam: men bracht dan ook zijn voertuig tot stilstand. Toen kon men niet bevroeden, dat niet eens zo lang daarna het verkeer over de Kennemerstraatweg steeds drukker werd en dat ook steeds minder automobilisten de moeite namen om gedurende die twee minuten hun auto tot stilstand te brengen. Reeds in 1962 wordt er binnen het gemeentehuis gesproken over de verplaatsing van het monument, noodzakelijk door de plannen voor de doortrekking en verbreding van het Dokterslaantje. Ook vanuit de Gemeenteraad gingen er in de zestiger jaren stemmen op om te komen tot een definitief monument op een andere, betere plaats. Dan wordt er nog gedacht aan een plaats en een vormgeving van een nieuw, niet abstract, monu ment in de naaste omgeving. Een jaar later worden de verdere voorbereidingen uitgesteld totdat het kruispunt Kennemerstraatweg/Raadhuisweg/Dokterslaan definitief is geregeld; de gedachten gaan echter nu uit naar een eenvoudige plaat, geplaatst oostelijk van het terrein van de Witte Kerk. Vier jaar later wordt in de Commissie voor de Beplantingen gediscussieerd over een nieuwe plaats voor een monument; genoemd worden het plantsoen bij de Kruiskerk in Plan Oost, de plaats van de vroegere muziektent in het Gemeentebosje en het Brinkplan (toen zo genoemd, waarui later zou ontstaan het Winkelcentrum "t Loo), maar de commissie opteert uiteindelijk voor het eerste. Burgemeester en wethouders besluiten dan om het monument in zijn huidige vorm te verwijderen en een nieuwe gedenksteen te plaatsen in de omgeving van de ingang van de Witte Kerk. Weer gebeurt er drie jaar niets, maar dan wordt er besloten, dat er een nader beraad moet plaatsvinden over waar het monument voor de gevallenen in de nieuwe versie moet worden geplaatst. Echter, als gevolg van de bebouwing van Plan Oost was het noodzakelijk, het Dokterslaantje te verbreden en geschikt te maken voor autoverkeer en dit aan te sluiten op de Kennemerstraatweg. Dit 44

Heylooer Cronyck | 1997 | | pagina 10