constructie te zijn geweest. Helaas ontbreken veel fragmenten zodat een reconstnictie niet goed mogelijk is. Wel blijkt uit de kromming van de brokken dat het gehele voorwerp een diameter moet hebben gehad van minstens 80 cm. Opvallend zijn ook de touwindrukken op een groot aantal brokken. Het touw zal ongetwijfeld hebben gediend om het geheel een zekere sterkte te geven. Maar wat kan de functie van deze klompen gebakken klei geweest zijn? Horen ze bij de bovengenoemde haard? Daarvoor lijkt de diameter veel te groot. Zijn het wellicht onderdelen van grote voorraadhui pen?'' Of zijn het toch onderdelen geweest van een haard zoals Boersma (1976) suggereert? Toevallig werden onlangs (januari 1995) in de Grote Kerk in Alkmaar gelijk ogende brokken leem ontdekt in combinatie met misbaksels. Dit zou kunnen wijzen op de restanten van een pottenbakkersoven. Zijn de vreemde brokken die Holwerda had gevonden ook afkomstig van een oven? Het lijkt niet onmogelijk. Nadere bestudering zal uitsluitsel moeten geven omtrent deze eigenaardige brokken. De vondst die Heiloo bekendheid zou gaan geven in de archeologische wereld, moest toen nog gedaan worden. Op 31 augustus 1932 berichtte de arbeider W. Harms uit Bakkum aan eerder genoemde Holwerda over een merkwaardige vondst. In gebrekkig Nederlands schrijft hij:10 Onlangs geleeden kwam ik in het bezit van vijf voorwerpen. 4 voorwaardelijk van steen en een met voorwaardelijk van brons. Men beweerde mij dat het wapen waaren van historise waarde. Gaarne zag ik eenige ontligting te gemaakt aan gezien ik er geen verstand van heb. En wensch dat jij mij daar omtrend wel inligtig. Een teken gaat hierbij. De heer Harms had de vijf langwerpige voorwerpen gevonden bij het afgraven van een oude binnenduin die gelegen was aan de Krommelaan. Op ongeveer 3,50 m diepte trof hij deze prehistorische werktuigen aan." Ze stonden op een rij, met de punt naar beneden met in het midden het bronzen exemplaar. Hoe oud waren deze voorwerpen? Waar hadden ze voor gediend0 Waarom stonden ze op een rij? Elders in Noord-Holland zijn soortgelijke bewerkte stenen uit de grond gekomen, die vanwege hun vorm 'sikkels' worden genoemd. Meestal ging het om toevalsvondsten. Dat wil zeggen dat ze niet gevonden waren bij archeologisch onderzoek, maar bijvoor beeld bij het afzanden of bij landbouwwerkzaamheden. Van deze werktuigen kan daardoor moeilijk de ouderdom worden bepaald. Men vermoedt dat dergelijke voorwerpen gebniikt zijn in de loop van de Bronstijd tot in de Midden Ijzertijd (1400-500 voor Chr.).i: Het vuursteen waarvan de 'sikkels' gemaakt zijn, komt van nature niet in de omgeving van Heiloo voor. Het blijkt afkomstig te zijn van het eiland Helgoland (Dene marken)." De voorwerpen zijn daar vervaardigd en door middel van ruilhandel in Heiloo terecht gekomen.14 Opvallend is het bronzen exemplaar. De periode waarvan de vondst dateert, wordt aangeduid met 'Bronstijd'. Het brons was toen echter zeer kostbaar en zeldzaam. De

Heylooer Cronyck | 1995 | | pagina 9