de Vroege Bronstijd niet meer zijn voorgekomen.In Limmen kwam bij het diepploegen van een bloembollenveld een fragment van een hamerbijl uit circa 1700 voor Chr. naar boven.2"1 Met enige voorzichtigheid kunnen we zeggen dat de strandwal Limmen-Heiloo- Alkmaar vanaf de Vroege Bronstijd tot op heden bewoond is. Tot nu toe zijn de vind plaatsen in Heiloo die getuigen van een ver verleden nog op twee handen te tellen. De meeste vondsten bestaan uit niet meer dan een onooglijk scherfje. Andere ontdekkingen springen in het oog door hun 'schoonheid' of door het 'kijkje' dat zij ons gunnen in het prehistorische leven. Het was weer bij toeval dat enkele Heilooënaren oudheidkundige ontdekkingen deden. Op hetzelfde terrein waar de vijf 'sikkels' waren ontdekt, vond de heer Sombroek in de loop van de jaren tussen het afval van bloembollen nog twee puntjes van twee verschillende 'sikkels'.2" Ongeveer 1 km ten westen van deze vindplaats kwam zelfs een complete 'sikkel' aan het licht.2' In de nabije omgeving van de bewuste plek, spitte de heer J. Wijker enkele jaren terug in zijn volkstuintje een gaaf exemplaar op.- In totaal zijn er acht 'sikkels' van vuursteen en één van brons gevonden binnen een straal van circa 1 km. Dat mag zeker bijzonder worden genoemd. Het is erg jammer dat we in Heiloo nog geen enkel spoor van de huizen uit de Bronstijd hebben gevonden. In West-Friesland zijn wel boerderijen gevonden uit de Bronstijd. De behuizingen die op de strandwal Limmen-Heiloo-Alkmaar hebben gestaan, hebben mogelijk veel overeenkomsten vertoond met die van West-Friesland. Deze laatste waren 15 tot 30 m lang en 5 tot 6 m breed. Het dak nistte in de lengterichting op twee palenrijen zodat de boerderij in drie schepen werd verdeeld. De wanden bestonden deels uit gestapelde zoden en deels uit vlechtwerk en palen. Rondom de boerderij lag een greppel die het erf moest ontwateren en die het vee van de kwetsbare wanden afhield. Ook uit de jongere prehistorische tijden zijn vooralsnog geen sporen van behuizingen aangetroffen. Wel deden de amateur-archeologen in 1991 een belangrijke ontdekking in een bouwput aan de Oosterzijweg. De bodem van de bouwput lag ongeveer op 70 cm onder het maaiveld. Toen de amateur-archeologen het grondoppervlak schaafden, ontwaarden zij een merkwaardig patroon van elkaar kruisende lijnen. Een dergelijk patroon is een schoolvoorbeeld van een prehistorische akker. De lijnen zijn ontstaan door het ploegen met een eergetouw. Het eergetouw is een 'primitieve' ploeg waarmee voren in de grond werden getrokken. Deze wijze van Eindbewerking was in zwang tot rond het begin van de jaartelling. Nabij de ploegsporen werd een scherf gevonden die waar schijnlijk van de Bronstijd dateert, zodat we vermoeden dat de akker in deze periode in gebniik is geweest.2" Op de strandwal waren de bewoners dan wel gevrijwaard van overstromingen, soms dreigde het gevaar juist uit een geheel andere hoek, namelijk verdroging. Het fraaie bodemprofiel met daarin een doorsnede van de ploegsporen vertelt ons over een drama dat zich tientallen eeuwen geleden moet hebben voltrokken. Onderin zien we -het zand dat

Heylooer Cronyck | 1995 | | pagina 14