10 gegaan. Soms gaat het om kostbaarheden of om handelswaren die verborgen waren en niet meer werden opgehaald. Ook werden er voorwerpen aan goden geschonken. Deze objecten werden in een rivier of een moeras geworpen of begraven in de grond. In dat geval spreken we van een offer. Waarschijnlijk gaat het bij de voorwerpen van Heiloo ook om een godenoffer. Op de vraag aan welke godheid een offer werd gebracht en waarom, moeten we het antwoord schuldig blijven. Uit de verre oudheid van Heiloo zijn ons geen namen overgeleverd. Amateur-archeologen geven Heiloo een prehistorisch verleden Met het noemen van de eerste twee belangrijke vondsten van Heiloo hebben we al een tipje van de sluier opgelicht die over het verre verleden van Heiloo hangt. In de jaren '30 van deze eeuw beweerde Holwerda nog dat heel West-Nederland in de prehistorie onbewoond was.19 Talloze vondsten hebben nadien het tegendeel bewezen. Vele ontdek kingen zijn gedaan door amateur-archeologen. Zonder hun betrokkenheid en inzet had dit hoofdstuk over archeologie nooit geschreven kunnen worden. Vanaf eind jaren '50 werden de eerste amateur-archeologen actief in Heiloo. J.K. Haalebos verrichtte als één der eersten archeologisch onderzoek in Heiloo en publiceerde daar ook over. In de jaren '66 en '67 verrichtte de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) zelfs een heuse opgraving in en rond het Witte Kerkje, zie de bijdrage van J.K. Haalebos. In de jaren '70 was de amateur-archeoloog P. van Rooyen actief. Bij deze archeologische pioniers ontbrak echter enige vorm van organisatie. In het najaar van 1987 kwam daar een einde aan. Een klein groepje amateur-archeologen kwam toen bijeen. Onder de leiding van A. Lawant, die reeds vanaf eind jaren '60 archeologisch actief was, werd de Archeologische Werkgroep van de Vereniging Oud Heiloo opgericht. Thans zijn er circa vijftien leden actief. Vanaf het moment van oprichting worden de vele graafwerkzaamheden in de bodem van Heiloo nauwlettend gevolgd, wat heeft geleid tot talloze waardevolle ontdekkingen. De oudste bewoning van de strandwal Zoals al vermeld werd, ligt Heiloo (tezamen met Limmen en Alkmaar) op een strandwal. De strandwal is ontstaan tussen de 4300 en 3900 jaar geleden. Vanaf die tijd was bewoning dus mogelijk. De oudste vondsten van de strandwal dateren dan ook van het Laat Neolithicum of de Vroege Bronstijd. Om de belangrijkste te noemen: in Alkmaar vond men ten westen van de Grote Kerk de restanten van een geul uit de Vroege en Midden Bronstijd waarin een roeispaan en een bewerkt stuk hertegewei werden aangetrof fen. De laatste vondst betreft waarschijnlijk een hak waarmee men de grond kon bewerken.21 Onlangs werd in Alkmaar (achter het Medisch Centrum) een scherf gevonden die mogelijk uit het Laat Neolithicum of Vroege Bronstijd dateert.22 Tevens werden op dezelfde locatie ribben van grote runderen gevonden. Deze grote runderen zouden hier na

Heylooer Cronyck | 1995 | | pagina 12