om een bewoningslaag ging uit de Romeinse tijd. Enkele honderden meters verderop heeft men namelijk scherfma- teriaal uit deze periode gevonden. Het dikke stuifzand pakket, vermoedelijk afgezet in de Middeleeuwen, boven onze humusrijke laag wijst ook op'een Romeinse datering. Dit kon echter niet meer onderzocht worden vanwege het instorten van de put. Ypestein, coördinaten 109.18/512.00 Aan de oostkant van Heiloo, bij Ypestein, werd een waterpartij aangelegd. Gemeentewerken waarschuwde ons dat er enkele "vlekken" waren aangetroffen. Een aantal van die vlekken leverde 11e- en 12e-eeuws vondstmateri aal op. Eèn vlek was nog gedeeltelijk intact gebleven en kon dus nog onderzocht worden. Het bleek te gaan om een min of meer eivormige put opgebouwd uit veenzoden. Deze hadden de vorm van een taartpunt. De inhoud be stond uit een kleivormige substantie met veel organi sche resten (mest?). De datering van het geheel was on mogelijk door het ontbreken van andere vondsten. Er werd een weg aangelegd naar de nieuwbouw in Y- pestein, coördinaten 109.09/512.09. In de profielen wa ren op sommige plaatsen duidelijk sporen van veenafgra- ving te zien. In het tracé van de weg tekenden zich op een aantal plaatsen duidelijk schepsporen af. Door tijdgebrek is dit niet verder onderzocht. We troffen ook de restanten aan van een vierkante structuur. Deze bestond uit halve stammetjes van ongeveer 14 cm diame ter en een lengte van 60 cm. Ze waren met elkaar ver bonden door een pen-gat-verbinding. Helaas was er reeds te veel vernield en verwijderd door grondwerkers om de ze structuur verder te onderzoeken en te dateren. Vier kante structuren werden in d| Romeinde tijd gebruikt om een waterput op te funderen ."Als deze datering juist is, dan is dit de oudste houten structuur, die onze werkgroep tot nu toe heeft ontdekt. In het profiel van het wegtracé vonden wij een wa terput (ton), zie foto 1. Deze was afgedekt met een 4 Cordfunke 1984, pag. 104. 6

Heylooer Cronyck | 1992 | | pagina 8