mee begonnen in het najaar van 1991 en in het voorjaar 1992 is het gereed gekomen. Dank zij de vergroting van onze werkruimte kunnen we nu veel doelmatiger te werk gaan. Bij het opknappen hebben we materiële ondersteu ning gehad van de Gemeente Heiloo. "Oud Heiloo" heeft de benodigde ruimte aan ons afgestaan. We zijn beide dankbaar voor hun hulp. INLEIDING De activiteiten werden in de jaren '90 en '91 voor een belangrijk deel gevuld met het uitwerken van eerder gedane archeologische verkenningen en het uitbreiden en opknappen van onze werkruimte. Vele malen zijn we weer op pad geweest op zoek naar sporen, die de mensen hebben achtergelaten in reeds lang vervlogen tijden. Vaak keerden we met "lege handen" terug. En dan juist op het moment, dat je het niet meer verwacht, tref je de meest bijzondere sporen aan: een middeleeuwse waterput, opgebouwd uit veenzo- den. Een 13e-eeuwse ton, gebruikt als waterput. In een aantal van deze waterputten werden halve kruiken gevon den. Er bleek hiermee echter iets vreemds aan de hand te zijn. Van deze kruiken werd namelijk alleen de helft teruggevonden. Waar was de rest? De restanten van een houten raamwerk uit de Ro meinse tijd' werden teruggevonden. Er zijn aanwijzin gen, dat het huidige kavelpatroon aan de Oosterzijweg teruggaat tot vóór de 12e eeuw. Voorgestoken veenblok- ken zijn achtergelaten door turfstekers alsof ze giste ren bezig zijn geweest en morgen het karwei komen afma ken. En dan de grote verrassing: ploegsporen uit de Ij zertijd, waarbij uit de sporen is af te lezen, dat de toenmalige akkerbouwers zijn verjaagd door een droge periode en grote verstuivingen. 1 Achter in aan dit artikel is in het kort de pe riodisering met jaartallen weergegeven. 2=

Heylooer Cronyck | 1992 | | pagina 4