Romeinse tijd. Hiermee komen we al op een vroeg-Romein- se datering of ouder. 3. Een lid van de archeologische werkgroep van Limmen had een scherf gevonden op het terrein met de ploegspo- ren, zie voor de plaatsbepaling figuur 4. Volgens hem kwam deze scherf uit ongestoorde grond, die tussen de recente rechthoekige blokken lag. Deze blokken doorsne den de ploegsporen. Het is zodoende mogelijk dat de scherf uit de cultuurlaag kwam. H. Fokkens, docent op het Instituut voor Pre- en Protohistorie te Leiden (I.P.L.) heeft de scherf gedateerd als vroege Ijzer tijd, waarbij late Bronstijd en zelfs neolithisch niet uitgesloten dient te worden. Uit het voorgaande is echter gebleken, dat de scherf niet met zekerheid aan de ploegsporen is te kop pelen. De genoemde drie punten geven wel aan dat een Ijzertijd-datering waarschijnlijk is. Toekomstig onder zoek zal mogelijk meer opheldering kunnen geven over de datering, de verspreiding van de cultuurlaag en eventu ele bewoningssporen. Plan Ypestein, coördinaten 109.00/511.66 Er waren weer een aantal waterpartijen gegraven in het plan Ypestein. Het leek ons zeer nuttig om aldaar eens een kijkje te nemen. De gegraven sleuf ten behoeve van de waterpartij op de coördinaten 109.040/ 511.835 hebben we slechts vluchtig bekeken. Op het eerste ge zicht waren er geen duidelijke grondsporen uit de Mid deleeuwen of ouder aanwezig. Wel werd er aan de west kant van de sleuf een scherfje met bezemstreek-versie ring gevonden, dus lle/12e-eeuwshetgeen overeenkomt met wat we bij de boerderij De Wit in voorgaande jaren hebben gevonden. Zuidelijk van deze waterpartij, op de coördinaten 109.00/511.66 werd een waterpartij gegraven. In de wandprofielen waren weer duidelijk de sporen zichtbaar van oude veenstekerijen. Het viel echter op, dat aan de kant veel turf blokken lagen: er was iets vreemds aan de hand. Wat bleek namelijk: bij het afsteken van de pro fielen viel het veen in blokjes eruit. Men had bij het afsteken van het veen een laag laten zitten, variërend U 22

Heylooer Cronyck | 1992 | | pagina 24