Foto 7: Uit de inhoud van dit houten privaat kwamen enkele scherven (waaronder Hessisch en Rijper aarde werk) en twee pijpekopjes. Deze vondsten geven aan dat het privaat omstreeks 1600 in gebruik is geweest. Foto 8: In een tien tot dertig centimeter dikke veen laag waren regelmatige instekingen te zien. Dit veen was mogelijk te zandig om als brandstof te dienen en is daarom niet afgestoken. Het regelmatige patroon van insteek doet vermoeden, dat het om een recente (19e- of 20e-eeuwse) veenstekerij gaat. De foto is genomen in zuidelijk richting. rand van de strandwal geschikt om akkerbouw te be drijven. De dunne overstuivingslaag G gaat over in een dik pakket schoon stuifzand, laag H. Het ontbreken van sporen in het dikke overstuivingspakket wijst erop dat de mensen zijn weggetrokken. Als we het op een rijtje zetten: de verdroging van de strandwal lijkt al te zijn begonnen voordat de mens er een akker aanlegde. De verdroging kan een reden zijn geweest dat de akkers meer naar de- randen van de strandwal verplaatst werden, waar het vochtiger was. Door het aanleggen van akkers en mogelijke bouwactivi teiten werd het vegetatiedek echter zodanig verstoord dat het onderliggende zand begon te verstuiven en dit, te zamen met de al bestaande verdroging van de strand wal, leidde ertoe dat de akkerbouwers wegtrokken naar elders (op de strandwal?). Verder onderzoek zal moeten aantonen of bovenstaande hypothesen inderdaad juist zijn. De datering van de overstoven cultuurlaag F is moeilijk vanwege het ontbreken van dateerbaar materi aal. Er zijn echter drie aanwijzingen die een IJzer- tijd-datering suggereren: 1. In de Middeleeuwen en in de Ijzertijd heeft het flink gestoven, een datering, ouder dan middeleeuws is daardoor aannemelijk. 2. In het vlak was duidelijk te zien dat het ging om eergetouwsporen. De omschakeling van eergetouw naar om- keerploeg heeft plaatsgevonden in de late Ijzertijd of 21

Heylooer Cronyck | 1992 | | pagina 23