gepaard gaande verstuiving zal waarschijnlijk de reden voor het wegtrekken van de landbouwers zijn geweest. De foto is genomen in zuidelijke richting. Foto 6: Van een houten privaathuisje was nog net het onderste deel bewaard gebleven. Dit deel bestond nog uit vier planken met in de hoeken een dikke paal. Rechts van het midden is nog net een deel van het plankje te zien, dat mogelijk diende ter afdekking van het poepgat. De foto is genomen in noordelijke richting. hetgeen verklaard wordt door de ploegsporen: door het ploegen werd het veen vermengd met het zand, wat waar schijnlijk een vruchtbare bodem opleverde. Het veraarden van het veen duidde al op verdro ging, mogelijk werden de gevolgen van de verdroging nog eens versterkt door activiteiten van mensen: het wegha len van het vegetatiedek bevorderde het wegstuiven van het onderliggende zand. Het aantal ploegsporen en de dikte van de cultuurlaag lijken erop te wijzen dat de akker niet lang in gebruik wasHet verlaten van de ak ker zal het gevolg zijn geweest van het overstuiven. De humus in de dunne laag C moet afkomstig zijn van de strandwal. Met westenwind werd de humus meege voerd en over de akker afgezet. Dit doet vermoeden, dat de cultuurlaag zich verder naar het westen voortzette, waar we dan ook de woningen van de akkerbouwers kunnen verwachten. De strandwal zelf was immers te droog voor akkerbouw en het gebied aan weerskanten van de strand wal was te nat, zodoende was juist de =18=

Heylooer Cronyck | 1992 | | pagina 20