worden er geen archeologica meer aangetroffen. Het is mogelijk, dat daar nooit of nauwelijks bewoning is ge weest. In dit gebied is tevens veel veen afgegraven vanaf de Middeleeuwen tot in de Tweede Wereldoorlog. De kans dat er nog bewoningssporen aanwezig zijn ten oosten van de strandwal is daardoor zeer klein. De bouwputten aan de Oosterzijweg en in Ypestein werden in 1991 ook weer bezocht. Drie locaties leverden een aantal aangename verrassingen op. 't Alternatief, coördinaten 109.25/512.02 Op de plaats, waar een "centraal wonen project voor ouderen" zou komen was een bouwput gegraven, onge veer 50 cm onder het straatniveau. Gerard Alders vroeg ons om daar poolshoogte te nemen We troffen wel enkele grondverkleuringen aan, maar gek genoeg geen scherven. Wat bleek nu, iemand buiten onze werkgroep was ons voorgegaan en had het vlak gron dig "geschoond", zodat wij een totaal vertekend beeld te zien kregen. Gelukkig kwam deze persoon dit dezelfde dag nog aan ons vertellen en zullen de scherven, die hij had gevonden aan onze werkgroep overgedragen wor den. Hij had scherven gevonden uit de Ijzertijd, Ro meinse tijd en de Vroege en Late Middeleeuwen. Er werd een aantal grondsporen uit de 12e eeuw ge vonden. Een 12e-eeuwse kuil met een kleiachtige inhoud was ingegraven in het veen. Proto-steengoed en Anden- ne-scherven kwamen uit deze kuil. Gerard Alders is de assistent van de provinci aal-archeoloog (P.J. Woltering) van Noord-Holland. Proto-steengoed werd vervaardigd tussen 1225 en 1300 in productiecentra in Zuid Limburg en Rijn land. Dit ceramiek is een voorloper van het "echte" steengoed dat vanaf ongeveer 1300 gefabriceerd wordt. Andenne is aardewerk dat vervaardigd werd tussen 1075 en 1300 in het plaatsje Andenne. Het plaatsje ligt aan de Maas in België. Het aardewerk dat echter in Limburg werd vervaardigd in dezelfde periode is sterk 12=

Heylooer Cronyck | 1992 | | pagina 14