Foto 1: In het profiel van een wegtracé troffen wij een waterput aan. Scherven, die eertijds in de put terecht gekomen waren "vertellen" ons, dat de ton in de 13e eeuw in gebruik is geweest. Omdat het hier om een ton gaat, vermoeden we dat de eigenaar van de grond een vermogend man is geweest. Minder rijke mensen groeven slechts een gat en stapelden dan een put op uit zoden. De put werd uiteindelijk afgesloten met een dikke bonk klei. De reden hiervoor is ons onbekend. Misschien stonk de put of bleef het een hinderlijk drassige plaats; het blijft gissen. De foto is genomen in zuidelijke richting. Foto 2: De veenzodenput is voor de helft uitgegraven, zodat we de put in profiel kunnen zien. Rechts zijn duidelijk vier opeengestapelde veenzoden waarneembaarw In het midden zien we de eigenlijke waterput. Deze is helemaal uitgegraven zodat de opbouw uit veenzoden duidelijk te zien is; enkele naden verraden de opbouw uit veenzoden. De foto is genomen in noordelijke richting. ze greppel vonden we een drietal schepsteken op een onderlinge afstand van ongeveer 15 cm. De richting van deze schepsteken was noord-zuid. Waarschijnlijk liepen de schepsteken verder door in de opgravingswandOp grond van de 12e/l3e-eeuwse kleilaag en de opvulling met stuifzand van de greppel mogen we verwachten, dat de greppel ouder is dan de 12e eeuw. De drie schepste ken zijn daarmee de oudste bewoningssporen op het terrein. De globale richting van de schepsteken, noord zuid, staat loodrecht op de huidige verkaveling, zie figuur 3. Zou de huidige kavelindeling terug kunnen gaan tot de 12e eeuw of zelfs nog ouder? De gegevens zijn ontoereikend om daar een definitief antwoord op te geven. Het geeft wel aan, dat dit terrein nauwlettend in de gaten moet worden gehouden. De sporen van menselijke bewoning die we hierboven kort besproken hebben, concentreren zich aan de oost kant van Heiloo op de rand van de strandwal. Gaan we verder naar het oosten, van de strandwal af, dan =8=

Heylooer Cronyck | 1992 | | pagina 10