Toen de trambaan verdween (1923) en er een fiets- en wandelpad aangelegd werden, moest dit hek iets terug wijken. Schuin tegenover ons huis stonden "de vijf huis jes" van boer Frans; daarnaast het huis en de tuinderij van Noort. In 1924 werd het dubbele woonhuis aan de o- verkant gebouwd. Daar woonden later de families Verver en Reek. Met Jan, Charles en Ben Verver speelde ik veel en we liepen samen naar school, ook met Jan Dekker uit "De Lutine". Het zuidhek stond aan de Spokenboslaan, daar begon de onderbroken Middenlaan weer. Het verst van het huis verwijderd stond een kleiner hek aan de Blinkenlaan. De Heerenweg, de rustige smalle wandelverbinding met Alkmaar, was tot in de dertiger jaren nog openbaar. Op die hoogte stonden dus twee kleine hekjes om in de overtuin te komen. Ik herinner me nog dat, na de bouw van de Willibrordusstichting, er vaak een groep patiën ten met een broeder daar liepen. Ook werden vanaf de Heerenweg onze tennisacties gadegeslagen. In de over tuin was namelijk een tennisbaan aangelegd met tegels, die we van Nijenburg hadden overgenomen, toen daar op de Zondagskrocht een gravelbaan kwam. Het onderhoud van de siertuin was in handen van de Gebroeders NieuwenhuisZij woonden bij hun tuinderij aan de Zandersloot, even benoorden de Rector Frederik- laan. De zorg voor het bosterrein had C. Stam. Hij woonde midden op de Regulierslaan (nu Randweg) schuin tegenover het buitencafeetje aan de Zandersloot. Stam en zijn zonen bereidden de houtveilingen voor en stook ten de overblijfselen op in een Beekumvuur. Ook leegde Stam de rioolput-septictank en verspreidde de inhoud over de grasvelden! Was de oude man Vaal ook een Heilooër? Hij onder hield de houtmijt en de mesthoop en verzorgde de huis brand. De oorspronkelijke bosgrond was droog en arm en misschien daarom hadden wij geen echte moestuin? Er wa ren wat bessestruiken en rabarberplanten en een enkele fruitboom. Wij kinderen hadden onze eigen tuintjes met o.a. sterkers en radijs. Een dierbare herinnering heb ik óók aan de tuin. De heer Van Dalen, geen Heilooër, maar inwonend bij de familie Zijp in "het huisje van Beerda" behan-

Heylooer Cronyck | 1991 | | pagina 6