andere bepaald, dat de Westerlaan altijd gehandhaafd zal worden. Deze bepaling is duidelijk gerechtvaardigd want de Westerlaan vormt de ruggegraat van het Nijen- burger Bos, dat door de bewoners van Nijenburg werd aangelegd als inherent onderdeel van het landgoed. Deze laan loopt recht tegenover het huis naar het westen en geeft, indien goed open gehouden, uitzicht tot op de weilanden achter het bos. Waar de Westerlaan de Willi- brordusweg kruist, maakte men een soort rotonde, een "rondeau". Rond 1900 stond daar zelfs een laag ijzeren hekje omheen. In de volksmond werd "rondeau" verbasterd tot "Ronde 0""Ronde O" is dus de naam van slechts één plek van de Westerlaan. Met de medewerking van zijn zuster Aleid en zijn broer Nic - de burgemeester - die beiden niet getrouwd waren, slaagde Herpert erin het buitengoed in sterk ge reduceerde vorm te behouden. Met zijn vrouw, Alide Beets, en hun vier kinderen vestigde hij zich op het voorvaderlijke huis. Vlak voor de tweede wereldoorlog overleed hij. In deze oorlog kwam zijn enige zoon Nan- ning in een Duits concentratiekamp om het leven. Toen in 1969 Pieter van Foreest, de jongste broer van Her pert, kinderloos stierf, betekende dit het einde van deze tak van het geslacht Van Foreest. In de oorlog vormde het huis een waar toevluchts oord voor vele onderduikers en gezinnen die uit hun huis verdreven waren. Nijenburg zat boordevol mensen, toen de Duitsers het in .1944 binnen 24 uur opeisten. Met man en macht werd er gewerkt om het huis zoveel mo gelijk te ontruimen. Gelukkig waren de schilderijen en het archief reeds op veilige plaatsen ondergebracht. Toch zou het redden van de inboedel niet ge lukt zijn zonder de hulp van de bevriende pachters. Veel werd bij hen op de boerderijen opgeslagen. In die dagen werd de goede band tussen de familie en de omwonenden bewezen. Na de capitulatie zaten de Canadezen nog even in het huis, maar al gauw kon de familie Van Foreest weer over het huis beschikken. Tot haar overlijden in 1954 woonde mevrouw Van Foreest-Beets op het buiten met haar dochter en man en kinderen, de familie Tomson. Een paar =18=

Heylooer Cronyck | 1991 | | pagina 20