LANDGOED NIJENBURG Het onderstaande verhaal is een samenvoeging van een paar korte voordrachten, die ik over Nijenburg ge houden heb. De eerste keer dat ik over dit landgoed vertelde, was bij de opening op 26 September 1987 van de tentoonstelling over Nijenburg, die de Vereniging "Oud Heiloo" had georganiseerd (Graag verwijs ik in dit verband naar het voortreffelijke boekje dat wijlen de heer J.H. Rombach ter gelegenheid van deze tentoonstel ling schreef). De naam Nijenburg stamt uit de 13e eeuw. In die tijd had Floris V veel last van de West-Friezen. Om Alkmaar en het land ten zuiden daarvan te beschermen tegen hun woeste aanvallen liet hij ten noorden van de stad drie burchten bouwen: de Middelburg ten noordwes ten, de Torenburg vlakbij waar nu de Friesebrug is, en de Nijenburg, de grootste van de drie. De fundamenten van de Nijenburg zijn nog duidelijk zichtbaar in Ou- dorp, even ten zuiden van de Hoornse Vaart aan de oost kant van de volkstuintjes aldaar. In de 15e eeuw behoorde een (bastaard)tak van de Van Egmonden en de Van Foreesten tot de magistraten van de stad Alkmaar. In die tijd stelden de graven van Egmond in 's-Gravenhage hun bloedverwanten in Alk maar aan als rentmeester, baljuw en kastelein van (wat de West-Friezen hadden overgelaten van) het kasteel Nijenburg. Geldgebrek noopte de Haagse Egmonden de burcht met de landerijen en rechten in 1556 te verkopen aan de beheerders. Dezen voegden toen de naam van hun kasteel toe aan hun eigennaam. Zo ontstond het geslacht Van Egmond van de Nijenburg. Zij kochten in die tijd ook grond in de banne van Heiloo. In de 17e eeuw bouwden zij daar een boerderijachtig buitenhuis, Ieperlaan geheten. De fundamenten hiervan zijn in de directe omgeving van het huidige Nijenburg te vinden. =12=

Heylooer Cronyck | 1991 | | pagina 14