landse zendingsfeesten die bij de Kattenberg en elders in het bos gehouden werden in 1907 en 1908. Allen waren welkom in de bossen Van Foreest. Een belangrijke happening die veel publiek trok uit de verre omtrek vond plaats bij de boerderij Noordwest: het vliegfeest van 6-10 oktober 1910 waar de Belgische luchtvaartpionier Léon Verstraete zijn kunnen toonde. Er volgden nog vele openluchtbijeenkomsten op verschillende plaatsen, bij de Kattenberg of op het ijsclubterrein en de daarnaast gelegen weide, door zulke uiteenlopende organisaties als het Leger des Heils, de Ned. Chr. Geheelonthoudersbond, de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en de VARA. Toch werd later ook wel gekeken naar de aard van de organisatie: in 1937 mocht de internationale vereniging Bellamy een meeting houding omdat deze geen politieke strekking maar een idealistisch streven had. Ook vinden we vermeld, dat de Heilooër toneelvereniging Falkland een uitvoering gaf van Vondel's Joseph in Dothan in de toen nog als openluchttheater bruikbare vroeg 19e eeuwse comé- die 24). De ijsbaan op de hoek van de Kuillaan en de Zanderslootweg is een ander voorbeeld van een open bare voorziening die door de familie Van Foreest gestimuleerd werd. Altijd al werd er geschaatst op de vijver voor het huis, maar in 1924 is de vereniging Ijsbaan Heiloo opgericht die de beschik king kreeg over het genoemde terrein in het bos. Op 3 december 1925 ging daar de nieuwe ijsbaan voor het eerst open en in 1949 kon het 25 jarig bestaan feestelijk gevierd worden. Dankzij vergoe dingen die verkregen werden voor de zeer omstreden aanleg in de 60 er jaren van een gasleiding door het bos konden zelfs vernieuwingen en verbeteringen aangebracht worden zodat Heiloo nog steeds over een sfeervolle ijsbaan beschikt. In 1932 was er een verzoek van een particulier uit Alk maar om van de ijsbaan een vijver te mogen maken, geïnspireerd door de directeur van de Alk- maarse plantsoenendienst C. Hoek, die een leerling was van de bekende tuinarchitect L. Springer en van het bos meer een park wilde maken. Hoewel de Heer Van Foreest de gedachte sympathiek vond, ging het plan niet door omdat het het enige terrein was dat rente opleverde dankzij de ijs baanvereniging die 's zomers het weiland verpachtte. Ook de Alkmaarse Mixed Hockeyclub die het Alkmaarse sportpark moest verlaten en naar Heiloo wilde verhuizen kreeg nul op het request: de opstallen zouden lelijk zijn en de rust mocht niet worden verstoord al waren het ook keurige hockeyers. Over dit soort zaken liep het contact tussen Jhr Van Foreest en Natuurmonumenten. Hoewel hij slechts kon adviseren woog zijn oordeel bij het bestuur wel zwaar. Voor het praktische bosbeheer was er de boswachter, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, N. Mulder en na enkele anderen Joh. Werksman. Met hem had het publiek rechtstreeks te maken, wat wel eens tot strubbelingen leidde omdat nu eenmaal de rust in het bos en de ongereptheid van de natuur niet altijd samengaan met veel bezoek. Het begrip recreatiedruk was nog niet uitgevon den, maar het verschijnsel begon zich wel al op bescheinden schaal voor te doen. De komst van een ijscotent bij de Kattenberg was er een bewijs voor. Was voor de tweede wereldoorlog de hakhoutproductie nog van enige betekenis, na die jaren, waarin het bos door de bevolking van Heiloo en omgeving vrijwel werd kaalgekapt nam de vraag naar hakhout zodanig af, dat de exploitatie niet kon worden voortgezet. Sindsdien wordt de hak hout in opgaand loofhout (spaartelgen) omgezet. Een van de attracties van het Nyenburgse bos is naast de rijke paddestoelenstand de gevarieerde vogelpopulatie, die vanouds de aandacht heeft getrokken van veel amateurornithologen. 35

Heylooer Cronyck | 1987 | | pagina 37