De administratie van de NV was tot 1917 gevoerd door Jhr Mr P. Van Foreest, zoon van de oprich ter. Na diens vertrek uit Noord-Holland trad zijn broer Herpert Van Foreest als zodanig op. In 1926 betrok deze metterwoon het huis Nyenburg en werd hij de grote voorvechter van behoud van het huis en landgoed. In het dagelijks leven was de Heer Van Foreest directeur van de Maatschap pij voor zwavelzuurbereiding v/h. Ketjen Co te Amsterdam. Hij heeft weliswaar bereikt dat in 1922 de verzameling familieportretten en het archief door de gezamenlijke erfgenamen werden in gebracht in de NV Nyenburg, doch het bleek onvermijdelijk stukken van het bosterrein af te split sen. Zo is een gedeelte van het bos ten Westen van de Kennemerstraatweg en grenzend aan de gemeente Alkmaar in particulier bezit gekomen van de Heer en Mevrouw De Lange - Van Foreest. Zij gingen daar in 1922 de van uit Duitsland geïmporteerd hout opgetrokken villa Blockhove bewonen. Dit huis is in 1944 op last van de Duitse bezetters afgebroken. Ook elders in het bos verschenen piketpaaltjes die wezen op mogelijke plannen tot verkaveling. Dit alles wekte in Heiloo en ook wel daarbuiten de verontrusting van de wandelaars en natuurminnaars die tot dusver in het bos het rijk alleen hadden gehad. Deze verontrusting leidde al in 1924 tot de instelling van een commissie uit de gemeenteraad van Heiloo, die voorstellen moest doen inzake het behoud van natuurschoon in de gemeente. Voorzitter werd de wethouder A. J. C. Maas Geesteranus want de burgermeester Jhr N. Van Foreest moest zich vanzelfsprekend als belanghebbende terughoudend opstellen. Hij was president-commissaris van de NV Nyenburgh maar de besprekingen werden gevoerd door zijn broeder Herpert. De commissie waarin alle stromingen in de raad vertegenwoor digd waren ging voortvarend te werk. Het kwam vast te staan, dat inderdaad de NV Nyenburg overwoog een deel van haar bosbezit, nl. het stuk tussen Kerkelaan en Kraaielaan, als bouwterrein in exploitatie te brengen om daardoor de ondergang van het gehele terrein te voorkomen. Een bebouwingsplan door de architect A. Beudt te Hengelo (Ov.) is zelfs aan de raad voorgelegd. De raadscommissie zocht nu contact met de invloedrijke voorzitter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten Mr P. G. van Tienhoven. Deze heeft van het begin af ingezien, dat het gehele Nyenburgse bos in de besprekingen betrokken moest worden en niet alleen het stuk waarvoor de bouwplannen bestonden. Bovendien was hij van mening, dat bij behoud van de groene buffer tus sen Alkmaar en Heiloo ook de gemeente Alkmaar een aanzienlijk belang had. Voor dat standpunt vond hij onmiddellijk gehoor bij de burgemeester van die stad Mr W. C. Wen- delaar. Zo ontstond een goed samenspel tussen de twee buurgemeenten en Natuurmonumenten dat in 1928 tot het gewenste resultaat heeft geleid nadat ook de provincie Noord-Holland tot medewer king bereid was gevonden. Het is voor de familie Van Foreest een moeilijk besluit geweest om van het voorouderlijk bezit afstand te doen, doch Jhr H. Van Foreest heeft zijn mede-aandeelhouders ervan kunnen overtuigen dat overdracht aan natuurmonumenten de enige zekerheid bood om het bos ook voor de toekomst te kunnen behouden. Toen in juni 1927 het principe-accoord bekend werd, was de vreugde in Heiloo algemeen. Het fanfarecorps Eensgezindheid, de voetbalvereniging WH, de gymnastiekvereniging Doves en de vereniging De Ruitersport brachten een serenade voor de Nyenburg en "een en ander gaf een gezellige drukte in ons dorp" zoals het Noordhollands Dag blad op 21 juni meldde. Het duurde toen nog tot 28 februari tot de formule overdracht een feit werd. Op die dag is voor notaris Mr C. J. de Lange te Alkmaar de akte verleden waarbij de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten van de NV Nyenburg het ruim 71 ha grote boscomplex kocht. De vereniging was daartoe in staat gesteld door renteloze leningen van ieder 100,000,— 30

Heylooer Cronyck | 1987 | | pagina 32