■I 1 a CORNELIS VAN FOREEST (1704 - 1761) Toen Cornelis van Foreest in 1742 de Nyenburg in bezit nam was een van zijn eerste daden het uitbetalen van 100.— aan ieder van de personeelsleden ter voldoening aan het legaat dat Maria nog 5 dagen voor haar dood aan deze trouwe dienaren had gemaakt Behalve het inventarise ren van de inboedel kon de nieuwe eigenaar er verder weinig doen in verband met het vruchtge bruik van Anthonetta van Weezel. Deze dame, die na 1739 bij Maria op het huis woonde, trouwde in 1743 met Jan van Hoorn, een veel jongere Amsterdamse patricierszoon die door Maria was benoemd tot baljuw van Petten en Nolmerban. Anthonetta zelf was de achterkleindochter van de bekende dichteres Anna Roemers Visscher. Het huwelijk was geen succes; de man leidde een woest en ongeregeld leven. Kleurrijke bijzonderheden over de uitspattingen van deze bewoner van de Nyenburg worden verhaald door een tijdelijk medebewoner in een verklaring afgelegd in 1744 voor een Alkmaarse notaris. Het blijkt, dat Jan van Hoorn verslingerd was aan de paardenhandel. Dit bracht hem in gezelschap van slechte vrienden. Dronkenschap was daarvan het natuurlijk gevolg en in zo'n situatie reed hij eens als een dolleman door de dorpen rond Alkmaar, de veiligheid van de inboorlingen in gevaar brengend. Hij bleef ook ondanks de smekingen van zijn vrouw regelma tig dagen en nachten van huis en haard weg en kon dan slechts met moeite teruggehaald worden. Toen hij op deze wijze in een paar jaar het fortuin van zichzelf en zijn vrouw erdoor gejaagd had, werd het bezwaarlijk de Nyenburg te blijven bewonen en kwam het echtpaar in 1748 met de eige naar tot een schikking waarbij Cornelis van Foreest het vruchtgebruik van mevrouw Van Hoorn afkocht voor 13.000.- plus een jaarlijkse lijfrente van 700.-. Het echtpaar Van Hoorn ver trok naar een eenvoudiger onderkomen in Egmond en Van Foreest kon over de Nyenburg beschik ken 12). 15

Heylooer Cronyck | 1987 | | pagina 17