laat het corps en hoewel de secretaris blijkbaar niet weet uit welke hoek de wind waait, gaat ook hij huiswaarts. De eigendom van de vereniging, één viool, wordt onder de leden ver kocht; na veel loven en bieden wordt de nieuwe eigenaar de heer D. Harder, voor 2,25. Het zal dus zeker geen Stradivarius zijn geweest. Het werven van nieuwe leden geschiedde in die tijd door mededelingen op de gemeentelijke aanplakborden. In 1907 werd een geslaagde uitvoering gegeven en die avond kon men acht nieuwe leden als leerling inschrijven. Dat was ook broodnodig omdat enkele jonge leden hunne dienstplicht" moesten vervullen. In 1908 trouwde de heer G. Koning; namens de ver eniging werd hem een cadeautje aangeboden, namelijk een stevige tafel. In het jaar 1909 stond men voor de geboorte van Prinses Juliana. Evenals in tal van andere plaatsen was er twee dagen voor de geboorte een vals gerucht doorgedrongen als zou de ge boorte hebben plaats gehad. Zodoende stond „Eensgezindheid" toen reeds 's avonds om half tien in „De Buurt" vrolijk het Wilhelmus te toeteren! In die jaren was er vaak verloop van leden, er kwamen zich nieuwe leden melden, maar er verdwenen er ook weer. In deze tijd werd de heer Maas Geesteranus voorzitter. Einde 1910 had men 15 leden en 31 kunstlievende leden. In 1911 sloot men zich aan bij de Nederlandsche Federatie van Muziekgezelschappen met de burgemeester als Beschermheer. Men gaf dona teursconcerten, speelde daarnaast enkele malen op ,,'t Groentje" en in het café van Helder, bij de draverijen die destijds werden gehouden in de Ronde-O-laan, op het terrein van Duin en Bosch en in de tuin van Huize Overweg (waar nu het gemeentehuis staat). De jaren van de Eerste Wereldoorlog gingen voor Eensgezindheid vrij rustig voorbij. Na de oorlog kreeg men van de gemeente een subsidie van 20,- per jaar. Dat men ook in die jaren niet altijd gevrijwaard was voor hinder en overlast blijkt uit de vraag aan de Rijksveldwachter om a.u.b. wat toezicht bij concerten en uitvoeringen, daar jongelui nog weieens lastig konden zijn. Sinds die tijd ging het beter. In 1916 nam Eensgezindheid deel aan het Muziekfeest, georganiseerd „door den Provincialen Noord-Hollandschen Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen, uitsluitend bestaande uit Dilettanten", en „dat de eventueele baten zullen worden afgestaan ten voordeele van de slacht offers van den Watersnood in Noord-Holland". Dit muziekfeest werd gehouden op zondag 27 augustus in de tuin van Hotel-Café-Restaurant „De la Promenade" te Heiloo (de entree was een kwartje per persoon!). „Ieder lid heeft met ééne dame vrije toegang tot het feestter rein. Ieder lid, zoowel als diens dame is verplicht zijn kaart steeds bij zich te hebben, om die overal waar commissarissen of bestuursleden zulks vorderen, te kunnen vertoonen, en tevens het insigne zijner vereeniging op de borst te dragen. Gelegenheid tot het bergen van instru menten is bij het feestterrein, terwijl kisten als anderzins kunnen worden geborgen bij het punt van samenkomst, in de Alkmaarder Hout! Ten één uur is de officiëele begroeting in de zaal van „De Rustende Jager" alwaar het gemeentebestuur aan H.H. directeuren en Presi dent van iedere vereenigipg den Eerewijn zal worden aangeboden. Door de Vereeniging „Heiloo Vooruit" is een verguld zilveren, door de feestcommissie een zilveren, door de So ciëteit de „Heilooer Kring" en door de commissarissen van „De la Promenade" mede een zilveren medaille beschikbaar gesteld. Het avondfeest in den tuin van het Hotel „De la Pro menade" belooft de gasten een Bal Champêtre met Groot Orchest. De tuin zal schitterend verlicht zijn!", aldus de feestgids. 19

Heylooer Cronyck | 1985 | | pagina 21