Pinkermeil, de Duitse huishoudster, verwende mij af en toe met een pannekoek, stukje vis of iets dergelijks. "Die baasj" mocht dat echter niet weten - ze zei dat met een licht ac cent. En nu de school. Dat was de oude school aan de Willi- brordusweg, de enige openbare school. De ULO was daarin on dergebracht: van twee localen aan de voorzijde waren er door middel van halfsteensmuren drie gemaakt. De tweede en derde klas zaten gecombineerd in het middelste 2/3 locaal. Ik kreeg in hoofdzaak de eerste klas maar gaf ook bepaalde lessen, Ne derlands bijvoorbeeld, aan die gecombineerde klas. Daarin zit onder andere Bob Greeuw, met wie ik nog dikwijls over die tijd praat. In de eerste klas zaten ook veel leerlingen, met wie ik nog altijd enig contact heb, zoals Wim Glas, Gerard ten Bruggencate, Atie Rem, Trien Kieft en Corrie Avis (die konden samen zo mooi het "Angelus" zingen). Dan valt zeker te noemen Kees Kieft, die razend knap was. Hij is nu hoogleraar in de geologie. We zijn bij zijn promotie aanwezig geweest (1951). Behalve de openbare school waren er twee R.K. scholen: een voor jongens en een voor meisjes in de onmiddellijke om geving van de R.K. kerk. Daarvoor was het zo, dat alle Kinde ren naar èèn school gingen. Ik heb toen (in de jaren '30) ou- de Heilooers daarover horen vertellen. Na de oorlog is al spoedig een Christelijke school ge sticht: de Rehoboth-school aan de Holleweg tegenover het toen nog bestaande badhuis van het "Witte Kruis". Het scholenbestand breidde zich na 1950 snel uit - nu is het zo, dat een of meer scholen met sluiting worden bedreigd. Wat de ULO-school betreft: er werd in het Gemeentebos een nieuwe school gebouwd, die 1 September 1937 in gebruik werd genomen. Ontwerper was de gemeente-architect Torken. De aan nemer was Stam; hij bouwde de school voor 19.200,-, maar ging eraan failliet. Aan de lagere school werd als hoofd be noemd de Heer P. Köhne; die kwam te wonen in het officiële schoolhuis naast de school, hoek Willibrordusweg - School- laan. De Heer Heyt vestigde zich aan de Middenlaan. We hadden toen zo'n zestig leerlingen, van wie een groot deel uit Cas- tricum en Bakkum, die per trein naar school kwamen. Ook waren er enkele leerlingen uit Egmond. 53

Heylooer Cronyck | 1984 | | pagina 7