72 aanzienlijke centurio's gesneuveld waren. Spoedig daarna ver. nam men van overlopers, dat 900 Romeinen in een heilig woud, dat naar Baduhenna is genoemd, na een strijd, voortgezet tot de volgende dag afgemaakt waren en dat een andere groep van 400 man eerst het landhuis van Cruptorix hadden bezet, een voormalig soldaat, en toen verraad te vrezen was, zij zich wederzijds hadden laten doden. 74. Clarum inde inter Ger- manos Frisium nomen, dissimu- lante Tiberio damna, ne cui bellum permitteret. Neque se- natus in eo cura, an imperii extrema dehonestarentur: pa- vor internus occupaverat ani- mos, cui remedium adulatione quaerebatur. Beroemd was sedertdien de naam der Friezen onder de Germanen; onderwijl zweeg Tiberius over de verliezen om niemand met een oorlog te belasten. Ook de zorg van de senaat was er niet op gericht of het rijk aan zijn uiterste grenzen smaad onderging: binnen in het rijk had schrik de gemoederen over weldigd en daartegen zocht men heil in vlijerij. N.B. Opmerking bij de naam "Freya". De naam Baduhenna is ons in de Germaanse mythologie niet bekend. Dit zegt echter niet veel. Goden hadden vaak meer na men of betitelingen. Soms verschilden de namen van dezelfde god van plaats tot plaats. De godin Freya was evenals Wodan een godheid van de gesneu velden, want de helft van de gesneuvelden ging met haar mee, de andere helft met Wodan (aldus een passage in de Edda). Bo vendien voerde zij de Walkuren of oorlogsmaagden aan. Zij had dus kenmerken van een krijgsgodin. Freya is waarschijnlijk geen naam en betekent "meesteres", "heerseres". Mogelijk was Baduhenna èèn van de namen van Freya. Aan Freya waren de kat en de linde gewijd. In Heiloo staat een "Kattenberg" met een linde. De bewuste heuvel wordt als vrij jong beschouwd (1707). Hij heet ontstaan te zijn door opstapeling van het uitgegraven materiaal van de vijver voor Nijenburg. De linde, die boven op de berg staat, lijkt even wel ouder. Een boring in de heuvel en een pollen-analyse (stuifmeelonderzoek) van de boorkern zou ons misschien zeker heid kunnen verschaffen over een mogelijk hogere ouderdom.

Heylooer Cronyck | 1984 | | pagina 26