manorum inter nostros mere- bat circumgredi terga hos- tium iubet; qui iam acie compositi pellunt turmas sociales equitesque legio- num subsidio missos. Turn tres leves cohortes ac rur- sum duae, dein tempore in- teriecto alarius eques im- missus. Satis validi, et simul incubuissent, per in- tervallum adventantes neque constantiam addiderant tur- batis en pavore fugientium auferebantur. Cethego Labe- oni legato quintae legionis quod reliquum auxiliorum tradit. Atque ille dubia suorum re in anceps tractus missis nuntiis vim iegionum implorabat.Prorumpunt quin- tani ante alios et acri pugna hoste pulso recipiunt cohortes alasque fessas vul- neribus. Neque dux Romanus ultum iit aut corpora huma- vit, quamquam multi tribu- norum praefectorumque et insignes centuriones ceci- dissent. Mox compertum a transfugis nongentos Roma- norum apud lucum, quem Ba- duhennae vocant, pugna in posterum extracta confectos et aliam quadringentorum manum occupata Cruptorigis quondam stipendiarii villa, postquam proditio metueba- tur, mutuis ictibus procu- buisse. bijzijnde rivierwadden van dam men en bruggen om de zwaarbewa pende legerstoet eroverheen te voeren. En toen men intussen doorwaadbare plaatsen gevonden had, laat hij de Canninefatische ruiterafdeling en wat er van het Germaanse voetvolk in ons leger diende, de vijand in de rug om singelen. Dezen al in slagorde opgesteld, verslaat de ruiterij der bondgenoten en de te hulp gezonden ruiterij van de legioe nen. Daarop werden drie lichtbe wapende cohorten en nog eens twee, dan na enige tijd de rui terij van de bondgenoten erop afgezonden. Sterk genoeg als ze tegelijk hadden aangevallen, hadden ze, nu ze bij tussenpozen oprukten geen steun kunnen geven aan den in verwarring gebrachten en werden zij zelfs in de paniek der vluchtenden meegesleept. Aan Cethegus Labeo, legaat van het vijfde legioen, geeft hij wat er van de hulptroepen nog over is. En ook deze, door de hachelijke toestand der zijnen in benard heid gebracht, zond boden en riep dringend de hulp der legi oenen in. De soldaten van het vijfde stormen vooruit voor de anderen, drijven na hevige strijd de vijand terug en bren gen de door verwondingen uitge putte cohorten en ruiterafdelin- gen in veiligheid. En toch trok de Romeinse veldheer niet op wraak uit, noch trok hij uit om de lijken te begraven, hoewel vele tribunen, praefecten en - 71

Heylooer Cronyck | 1984 | | pagina 25