VOORWOORD Uiteraard valt in het jaar 1984, het jaar van de Willem de Zwijgerherdenking 1984, de nadruk het meest op deze persoon. Voor een beter begrip is evenwel ook kennis nodig van zijn tijd en tijdgenoten met wie hij omging. Een van dezen was zijn lijfarts in de tijd, dat hij te Delft vertoefde: Pieter van Foreest, ook geheten Petrus Forestus. Deze was een telg van een aanzienlijk geslacht uit de Hollandse Rid derschap, dat ook in Heiloo een grote rol heeft gespeeld. Dit is voor ons reden geweest om de figuur van de Hollandse Hippocrates, zoals Petrus Forestus wel werd genoemd, centraal te stellen in een tentoonstelling in de Oudheidskamer De Oude Pastory te Heiloo en in een bij gelegenheid hiervan uitgegeven monografie. Dank zij de hulp van velen is deze tentoonstelling weer.tot stand gekomen. Op de eerste plaats behoort dan genoemd te worden Mevr. Prof. Dr. H. A. Bosman- Jelgersma te Oegstgeest, die de tekst van dit boekwerk voor haar rekening heeft genomen, een groot aandeel in de voorbereiding van de tentoonstelling heeft gehad en vele voorwerpen uit haar privé-verzameling beschikbaar heeft gesteld. Ten behoeve van deze expositie zijn voorwerpen in bruikleen afgestaan door: Academisch Historisch Museum, Leiden; Atlas van Stolk, Rotterdam; Museum Catharina Gasthuis, Gouda; Jhr. H. van Foreest, 's-Gravenhage; Gemeente-archief, Alkmaar; Groninger Museum voor Stad en Lande, Groningen; Konink lijk Instituut voor de Tropen, Amsterdam; Iconografisch Bureau, 's-Gravenhage; Prof. Dr. G. A. Lindeboom, Amsterdam; Museum Boerhaave, Leiden; Stedelijk Waagmuseum Enk huizen, Enkhuizen; Stichting Van Foreest en Van Egmond van de Nijenburgh, Alkmaar: Universiteitsbibliotheek U.v.A., Amsterdam; Universiteitsbibliotheek Leiden. Voorts is de tentoonstelling en de uitgave van het boekje mede mogelijk gemaakt door finan ciële bijdragen van: de Pieter van Foreeststichting, Amsterdam; Stichting Paling Van Fo reest, Alkmaar; Wyeth Laboratoria BV, Hoofddorp. Bij de inrichting van de tentoonstelling zijn in het bijzonder behulpzaam geweest de Heren G. J. Slijkhuis en A. A. Veer. Met erkentelijkheid vermelden wij, dat ook nu weer Drukkerij Uitkijkpost bv Heiloo dit boekje uitstekend heeft verzorgd. Het Bestuur

Heylooer Cronyck | 1984 | | pagina 5