Ondanks zijn drukke praktijk nam Van Foreest de uitnodiging aan. Hij wenste te verblijven bij apotheker Pieter Jansz. Zijn antwoord, gedateerd 3 februari 1575, luidde aldus: 'Eersame voirsienige, discrete Heeren, Burgemeesteren, Wij hebben Uwer E. missive ontfangen ende ten vollen bedancken van Uwer E. pre- sentarije, als mij adverterende vanden dach vander inauguratie Uwer lofflijcke toe- comende academie, die den achten deser maendt gedaen sal worden, om mij aldaer te vinden ende Uwer E. te laten weten, waer dat mij believe sal mijn logies te nemen; ende alsoe nae U begheerten om die selfde inauguratie te vereeren, hope ick aldaer te verschijnen, soe verre mij God toe laet uut te breecken eenichsins van mijn patiën ten, het sy ten huysen van Pieter Jansz aptekere of tot een andere, daer Uwer E. mij believen sal te logeren. Eersame voirsienige discrete Heeren. Onse Heere God almachtich spare Uwer E. tot voorspoet ende salicheyt. Vut Delft den 3. feb. A. 1575, Die al uwer E. ghoede vrunden Peter van Foreest, medicyn tot Delft. De plechtige opening van de universiteit op dinsdag 8 februari 1575 werd in alle steden en dorpen van Holland door plakkaten afgekondigd. De burgers van Leiden waren die dag vrij. Triomfbogen werden opgericht, zij, die woonden aan de route waarlangs de feestelijke stoet zou passeren moesten de straat schoonmaken, hun huis versieren en zich van 'ongeregeldhe den onthouden'. De stoet was een soort allegorische optocht, voorafgegaan door vendels sol daten: 'met hun fraeyste clederen -naer den schamelen staet der selven stad mocht toelaten- opt sierlixte gecleet zijnde'. Er waren verschillende, door paarden getrokken wagens met zin nebeeldige voorstellingen. De geneeskunde werd voorgesteld door Vrouwe Medicina met geneeskrachtige kruiden in haar hand. Zij was in gezelschap van vier beroemde ge neesheren uit de oudheid: Hippocrates, Galenus, Dioscorides en Theophrastus. Temidden der professoren liep Pieter van Foreest, volgens Orlers in zijn 'Beschrijvinge der stadt Ley- den': 'daer aen volchde de Hooch-Gheleerde ende Vermaerde Heere Peeter van Foreest, der Medicynen Doctor, ende gepensioneert Medicyn der loffelycker ende wijtberoemder Koopstadt van Delft, die aenghenomen hadde eenige Lessen in der Medicynen te doen'. Hij liep tussen Diederick van Montfoort en Willem van Heemskerk, beiden burgemeester van Leiden. Men kan dit zien op een anonieme kopergravure die van de inwijdingsoptocht is gemaakt. Deze gedenkwaardige dag, die 's morgens om 7 uur begon met een dienst in de Pieterskerk eindigde 's avonds met vuurwerk: 'tot aan de starren toe opgeworpen'. Van Foreest bleef nog 8 dagen in Leiden en was, zoals hij had gevraagd, gehuisvest bij apo theker Pieter Jansz Onderwater, die een groot huis aan de Nieuwsteeg bewoonde. De tresorier van de stad betaalde Onderwater als vergoeding voor de gemaakte kosten 8 ponden omdat: 't zijnen huysse doctor, foreest, de welcke van deser stede wegen tot vereeringhe vande nyeuwe universiteyt verschreven zijnde, acht daegen geforiert es geweest'. Van Foreest bleef lang genoeg om op 12 februari de 'Ordonnantiën of Statuten der Hooge- school' die enkele dagen na de inwijding werden opgesteld, te ondertekenen. Dit was een 28

Heylooer Cronyck | 1984 | | pagina 30