elal ook te con- rachtige t gezel- ïng Flo- ptember torspoe- inspan- deelne- van één grootst rf op 25 het uur r schrij- de moe- bben'. kenhuis ;n land- een ocht te- i maart gegeven ace, Vi- Sylvius r medi- m volle ideeën is grote hriften- compo- samen- le krui- ensato- e beurt ges van den uit selfden t die ik van die ken ick Sylvius was Pieter zeer welgezind en raadde hem aan zich in Pithiviers te vestigen, een klein stadje in de buurt van Orleans. Hij gaf hem aanbevelingsbrieven mee en Van Foreest die er zeer vriendelijk werd ontvangen, vestigde zich aldaar als geneesheer. Ofschoon het hem in deze praktijk voor de wind ging, bleef hij er niet lang. Reeds in mei 1546 was hij terug in Alkmaar, waarschijnlijk op verzoek van zijn vader, die hem graag, na een bijna 10-jarige af wezigheid, in de familiekring zag terugkeren. Pieter, 24 jaar oud, had in die jaren een schat aan medische ervaring opgedaan en daar zijn familie behoorde tot de aanzienlijken van Alk maar had hij alle mogelijkheden om als geneesheer in deze stad een succesvolle praktijk op te bouwen. 5. PRAKTIJKJAREN TE ALKMAAR: 1546-1558. Pieter van Foreest bleef 12 jaar in Alkmaar, gedurende welke tijd hij zeer succesvol de genees kundige praktijk uitoefende. Het verschafte hem in korte tijd een uitstekende reputatie, niet alleen in zijn geboortestad en directe omgeving maar ook ver daarbuiten. De veelzijdige oplei ding die hij buiten de Nederlanden had gevolgd, wierp zijn vruchten af. Hij had aan beroem de universiteiten gestudeerd, colleges van de grootste geleerden gevolgd, patiënten in zieken huizen onderzocht en vele secties bijgewoond. Nieuwe stromingen in de geneeskunde had hij van nabij geobserveerd en er zijn conclusies uit getrokken. Vandaar ook dat hij nog al eens van mening verschilde met Gerardus, zijn oudere collega in Alkmaar, die de zieken volgens hem op een té dogmatische wijze behandelde. Reeds tijdens zijn verblijf te Alkmaar, in 1556, begon hij met het optekenen van zijn praktijkervaringen en hij zou dit gedurende zijn hele werkzame leven blijven doen. Voortdurend vulde hij deze aantekeningen met nieuwe gege vens aan. Onbevooroordeelde waarneming was voor hem uiterst belangrijk en hij beschouw de dit als de basis van de geneeskunde. Zo ontstond zijn 'Opera Omnia' de zo belangrijke bron van genees- en heelkundige waarnemingen uit de 16e eeuw. Van Foreest was één van de eersten die onderzoek verrichtte naar de oorzaken van verschil lende, algemeen voorkomende en niet zelden hoogst gevaarlijke volksziekten, die ons land bij tijd en wijle teisterden. Hij dacht deze te moeten toeschrijven aan het klimaat, de wisseling der seizoenen en de levenswijze van de bevolking. Hij beschrijft een epidemie van pokken en mazelen die in 1551 te Alkmaar heerste. Het voorjaar was koud en guur geweest. Om streeks Pinksteren sloeg het weer om, er kwamen veel vlinders en dit was volgens Van Foreest een voorteken dat er ziekte zou komen. Kort daarop brak er een pokkenepidemie uit. Als kind van zijn tijd ontkwam hij niet aan bijgeloof en magie. Zo had hij een voorliefde voor de astrologie en hij beschrijft de baan van een komeet, die zich in 1556 aan de hemel vertoonde. Hij achtte dit een voorteken en voorspelde ziekte en hongersnood. Dit gebeurde, want in october 1557 brak te Alkmaar, te oordelen naar de verschijnselen hoesten, pijn en koorts, waarschijnlijk een griepepidemie uit. De ziekte was in ieder geval onschuldiger dan de tezelfdertijd in Delft heersende pest. Zijn voorspelling werd met keizerlijk octrooi te Ant werpen gedrukt onder de titel 'Prognosticatie en Almanak, inhoudende den cours en loop van dezen toecomende jaere'. Hoewel in die tijd het maken van astrologische almanakken door medici geen ongewoon verschijnsel was, vertrouwde Pieter van Foreest niet blindelings op de astrologie. De werkelijke oorzaken van de hevige pestepidemie die te Delft in mei 1557 uit brak, schreef hij toe aan hongersnood en het gebruik van bedorven koren. 11

Heylooer Cronyck | 1984 | | pagina 13