Inleiding m Na drie jaar graven op bouwterreinen en in achtertuinen, soms vlak voor de graafmachines hun verwoestend werk verrichtten, ofwel onmiddellijk voor het beton werd gestort, hebben we een redelijke collectie bodemvondsten, bestaande uit gebruiksvoor werpen, schoeisel, tegels, munten, keramiek enzovoorts opgegra ven. Veel hiervan is in het oostelijk stadsdeel gevonden, maar ook in het oude gedeelte van Alkmaar rond de Grote Kerkwaar eertijds de kloosters hebben gestaan, en waar wij bij opgravin gen op resten van funderingen hiervan zijn gestuit. Via studie en practijkervaring hebben wij langzamerhand een gedegen kennis verkregen om te kunnen vaststellen waar zich funderingen bevin den of putten, waarin veel vondsten kunnen worden gedaan. De beroepsarcheologen hebben hiervoor in Alkmaar tot op he den onzes inziens helaas vaak te weinig interesse getoond. Maar toch komen er, ook bij onze opgravingen, dikwijls interessante gegevens tevoorschijn, zoals pottenbakkersovens (zie fig. 1), beschoeiingen, oude rioleringen met klei gemetseld, beerputten, waterputten enzovoorts. En zo kunnen wij bijvoorbeeld aan het rijke serviesgoed vaststellen, waar vroeger de welvaart heerste in Alkmaar, en aan andere vondsten, waar sprake was van kleine industriële activiteiten. In het havengebied werden door ons bijvoorbeeld de meeste scheepstegels aangetroffen (zie fig. 2) Uit de inhoud van een put kan soms wordengeconcludeerd, wat voor soort mensen er hebben gewoond en soms moeten het drinke- Fig. 2 Scheepstegel schaal 1:2 =4

Heylooer Cronyck | 1983 | | pagina 6