TEN GELEIDE Aan oudheidkundig bodemonderzoek, aan archeologie, is in Hei- loo nog maar weinig gedaan, dit ondanks het feit, dat dit dorp al heel vroeg een bewoond oord moet zijn geweest en er dus on getwijfeld heel wat materiaal in de grond moet zitten. Inder daad, er zijn enkele incidentele vondsten, waarvan de bekend ste zijn een drietal bronzen sikkels, zich zich thans in Lei den bevinden, en inderdaad heeft er in de zestiger jaren een uitgebreide opgraving door de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek plaatsgevonden in het Witte Kerkje, de om geving ervan en bij de Willibrordusput, en is er zo te hooi en te gras een scherf uit de Heilooer grond gekomen. Maar daar houdt het dan ook-wel mee op. Helaas zijn er unieke kansen ge mist bij nieuwbouw - met name zou een diepgaand onderzoek voor de bouw van 't Loo daar wellicht heel wat aan het licht hebben kunnen brengen, maar misschien wordt dat nu voor volgende eeu wen bewaard. Om toch wat meer inzicht te verschaffen in deze materie, om meer belangstelling te wekken voor de archeologie, wellicht zo veel belangstelling, dat er aanstonds ook enthousiastelingen in de Heilooer bodem gaan graven, hebben wij contact opgenomen met de Heren Stam en Corbié, die al enkele jaren in Alkmaar speurwerk verrichten - en met succes. Zij zijn er het voor beeld van, wat amateurs nog kunnen bereiken, indien zij^vast houdend en gestaag blijven doorzoeken. Zij hebben een collec tie voorwerpen opgegraven van een verscheidenheid in aard en in tijd waarvan de mooiste en meest belangwekkende exemplaren thans in De Oude Pastory staan tentoongesteld. Wanneer men deze beziet, krijgt men enigszins een denkbeeld van het reilen en zeilen van een huishouden enkele eeuwen gele den. Wellicht - het blijft natuurlijk altijd gissen - mag het tentoongestelde in zekere mate ook als illustratief voor Hei- loo worden gezien, mede gelet op de onmiddellijke nabijheid tot Alkmaar en de goede verbindingen. Als inleiding en om de tentoonstelling nog beter te kunnen bezien, geven wij U hier bij een soort catalogus in handen. Gaarne sporen wij eenieder aan, ook in Heiloo archeologisch speurwerk te verrichten. Het zou mooi zijn, indien een soort gelijke tentoonstelling, maar dan met voorwerpen uit Heilooer grond, over enkele jaren zou kunnen worden ingericht.

Heylooer Cronyck | 1983 | | pagina 4