ge- c. i, Fig. 34 Links en midden: Eetlepels, schaal 1:3 rechts Eierlepel of mosterdlepel schaal 1:2 noet el- ig- ïa- .k- Ln L jkt r 2 fig.33) Hoewel de oudere kammen van bot of brons waren gemaakt, zijn er ook enige kammen van ivoor opgegraven. De tanden van deze kammen werden uitgezaagd, en vaak werden de kammen nog voorzien van een kleine decoratie in de vorm van enkele ingekraste streep jes. Van ivoor en been werden ook wel mesheften en borsteltjes gemaakt. Een van de gevonden mesheften heeft de text: "Het is Mar schijn "Hier Grette zijn". Van de opgegraven en hier afgebeelde tinnen lepels (zie fig. 34) is de linker lepel gegoten, heeft een ronde bak, stamt uit de zeventiende eeuw en draagt het merk in de bak. De lepel met de ovale, langwerpige bak dateert uit de achttiende eeuw, ter wijl het kleine lepeltje, rechts afgebeeld, waarschijnlijk een mosterd- of eierlepeltje is. De lepels uit de achttiende eeuw zijn aan de achterkant van de steel gemerkt. Van schoeisel blijft, gezien de aard van het materiaal, vrij wel niets bewaard, maar naast wat muiltjes, waarvan een ver sierd, is een mooie schoen met veter uit de vijftiende eeuw gevonden. Het hier afgebeelde loodje (zie fig. 35)is waarschijnlijk een laken- of textielloodjeook ,wel pinnelood genoemd. Dit loodje bestaat uit twee ronde schijven, verbonden door een lip, met in de ene helft een of twee gaten en op de andere helft een of twee corresponderende pinnen. Bij het dichtklappen van het lood worden de pinnen door de stof gedrukt. Het lood je vertoont het oude wapen van Alkmaar, namelijk twee burchten op elkaar. Het draagt de datum Anno 1591. 27

Heylooer Cronyck | 1983 | | pagina 29