Diversen zoals bijvoorbeeld met wapens, de plaatsnaam waar de pijp is ge maakt, ambachtslieden, soldaten, gezichten, molens, dieren etc. Een fraai exemplaar is de pijpekop met de text: "De held van Waterloo De glorie van zijn tijd Was minzaam voor zijn volk En dapper in den strijd 1815 - 1865 In de vijftiende en zestiende eeuw treden beelden van pijp aarde wel in de plaats van de stenen of houten heiligebeelden die tot dan in de huiskapel of kamer werden gebruikt. Helaas zijn er slechts fragmenten van opgegraven. Opmerkelijk is een fragment van een heiligebeeldje, dat op een staak kon worden gezet, hetgeen kan worden afgeleid aan het gat onderin. Het moet it de veertiende of vijftiende eeuw dateren. Naast enkele an dere tentoongestelde fragmenten van heiligebeeldjes zijn ook nog gedeelten van kinderspeelgoed uit de zeventiende en acht tiende eeuw te zien. Naast de nu reeds genoemde vondsten moeten toch ook nog ge noemde worden de knopen, kammen, mesheften, borsteltjes, tin nen lepels, schoeisel, een dolkschede en een laken- of textiel- loodje. Tot de tweede helft van de zestiende eeuw werden de kleding stukken nog hoofdzakelijk gesloten door middel van riemen, ha ken en spelden en speelden de knopen slechts een ondergeschik te rol. Pas in de tweede helft van deze eeuw kwam de knoop in de mode. Als materiaal hiervoor werd bot gebruikt, zoals blijkt uit de gevonden knopen en een stuk bot, waaruit deze werden gesneden. Uit de gevonden glazen knoop moeten we vaststellen, dat ook dit als materiaal voor knopen niet onbekend was (zie fig.33) 26=

Heylooer Cronyck | 1983 | | pagina 28