25 Pijpen In de door ons opengelegde beerputten zijn veel pijpjes aan getroffen. De pijpjes lagen dikwijls bovenin. Hieruit mogen we wel afleiden, dat de mensen in de zeventiende eeuw vaak op het toilet rookten, en dit misschien wel om de stank te verdrijven. In èèn beerput op het Schermereiland zijn wel zo'n 300 pijpjes van verschillende herkomst gevonden. Op basis hiervan zouden we wel kunnen aannemen, dat daar een herberg heeft gestaan. Aan de mooi bewerkte pijpekoppen, en soms ook stelen, kan de welstand van de eigenaar worden afgeleid. Uit het vinden van resten van onafgewerkte pijpen of klompen pijpen, die aan elkaar vast za ten, kunnen we concluderen, dat op de vindplaats een pijpenbak- kerij heeft gestaan. De oudste pijpjes dateren van omstreeks 1600; zij zijn klein, niet versierd en van witte pijpaarde gamaakt (zie fig. -29)De tabak moet toen wel erg duur zijn geweest, want later, toen in de achttiende eeuw de tabak goedkoper werd, maakte men de pijp jes groter (zie fig. 30) Het belangrijkste productiecentrum van pijpen in ons land - het zal algemeen bekend zijn - was de stad Gouda en tot op he den worden er nog steeds kleipijpen vervaardigd. De versiering van de pijp bestaat uit twee elementen, namelijk het merk dat wordt gevoerd door de meester-pijpenmaker (zie fig. 31)plus de versiering op steel of pijpekop. Deze laatste versiering kan zeer gevarieerd zijn, zoals uit de tentoongestelde pijpen blijkt, Fig. 32 Pijpekop met vrouwtjesfiguur schaal 1:1

Heylooer Cronyck | 1983 | | pagina 27