Schotels en borden 14 Fig. 15 Kommetje, versierd met ringeloortechtniek schaal 13 rond. Omstreeks 1700 verdwijnt deze vorm en worden de grapen cyünder- of hoekvormig (zie fig. 14). Naast kookpot waren de grote grapen ook wel als voorraadpot in gebruik, terwijl de kleinere (met tuitje) veelal als schenkkannetje werden ge bruikt. Veel grapen zijn slechts van binnen geglazuurd. Hiertoe liet men het glazuur er over de rand weer uitlopen, hetgeen plekken op de buitenkant veroorzaakte. Ook werden grapen wel onderge dompeld in het glazuur door ze aan de onderkant vast te houden met als gevolg het ontbreken van glazuur op deze plaatsen aan de onderkant. In Alkmaar zijn interessante graapjes door ons opgegraven, waaronder een graapje, versierd met de text by mint Godt Bowe"; een zogenaamde Andenne 1400-1500); een langwerpige, van binnen geglazuurde pot op vier pootjes, met deksel, waarvan wij weinig kennis bezitten. Hiernaast zijn er diverse ronde etensbakjes met een of twee oren, waaraan ze in de keuken werden opgehangen opgegraven. Byzonder is ook een achttiende-eeuw kommetje, dat is versierd met de zogenaamde ringeloortechniek. Hiervoor wordt een dun ne kleipap gebruikt, waarna met behulp van een ringeloor (bij voorbeeld een koehoorn met afgeslepen punt) het ongebakken voorwerp versierd werd met strepen of lijnen (zie fig. 15) het zogenaamde ringeloren. Fraaie exemplaren zijn hiervan in Alkmaar opgegraven. Allereerst een prachtiq bord op schelpvoetjes met uitvoerige slibdecoratie en gedeeltelijk groene en gele glazuur, terwijl in de spiegel een haan prijkt. De schelpvoetjes dienen om een schaal ook boven het vuur te kunnen zetten. Bij andere borden wordt soms slechts de rand versierd met eikebladeren of gewone strepen. Ook zijn er wel borden gevonden zonder schelpvoetjes, gedecoreerd met

Heylooer Cronyck | 1983 | | pagina 16